AKP'de 'normalleşme' çatlağı

AKP MKYK Üyesi Metin Külünk, İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı, 'Kademeli Normalleşme Genelgesi'ni eleştirdi.

Haber Merkezi

AKP'nin MKYK Üyesi ve 24, 25 ve 26'ncı dönem milletvekili olan Metin Külünk, İçişleri Bakanlığı'nın 'kademeli normalleşme" genelgesini eleştirdi.

Külünk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

17 günlük tam kapanma sonrası kamuoyundaki minimum beklenti; Kademeli olsa da hızlı "Normalleşme Dönemine Geçiyoruz..." moralli  günlerine girmekti; Özellikle başından beri sanki salgının tek merkezi Restorantlarmış gibi muameleyi bırakıp; Ayrıca tuhaf çelişkili izlenimi veren başka serbestliklerin bir mantığa oturması da bekleniyordu. Ancak genelge bu morali vermiyor; Çünkü 'Kademe Takvimi' yok. Sadece 'ikinci bir emre kadar durum bu' haberi var. Üstelik bu serbestlik zaten 17 gün öncesi aylardır olan durumla aynı.

Kafa karışıklığına ve sokağın büyük tepkisine neden olacağı net olan bu genelgenin acilen revize edilmesi ve "Kademe" mantığıyla yasaklanan ne varsa... Bir tarih öngörüsü olmalı. Hatta vatandaşımız " Bize nefes aldırın; Biz kurallara belirgin uymazsak; Kademe kademe yasak gelsin!... Fakat biz hep itaat ediyoruz; siz artık halden anlamaz oldunuz.." tepkisini verecektir.

1 Haziran sonrasında ise Türkiye’nin küresel düzenin dayatmalarından koptuğu, kendi normalini oluşturulduğu bir süreç için güçlü bir halk desteği oluşmuş durumda iken bunu değerlendirmek gerekir; Aksi halde "Belirsiz Normalleşme Genelgesi" işlevinde bu tarz planlar gerçekten sadece anormalleşmeyi besler.  Lütfen hızla gözden geçirilsin.

Sağlık ve İçişleri Bakanlığımıza çağrımızdır; Lütfen Türkiye'yi anormalleştirme sürecinde tutmak ve devletin, halkın ağır hasarlar alması üzerinden yapacakları operasyonlara zemin olacak fırsatları kollayan güçlere imkan veren uygulamalardan uzak durmak önemlidir.

Soylu'yla gerilimleri vardı

Külünk, AKP içinde Soylu ile kavgalı olarak biliniyor. Bu konuda geçtiğimiz yıl gündeme gelen bir haberden kısa bir not: "AKP eski milletvekili Metin Külünk’ün adamları olduğu iddia edilen kişiler, Süleyman Soylu’ya yakınlığı ile bilinen Milli Beka Hareketi Derneği’ni bastı."