AKP ülkeyi şantiyeye çevirmekle övündü: Pastanın yüzde 36'sı 10 yandaş şirkete

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın görevden alınmasının ardından yerine atanan Adil Karaismailoğlu, 'Türkiye’yi bir baştan bir başa şantiyeye çevirdik. Asırdır çözülmemiş sorunları çözdük, bitmeyen projeleri tamamladık” diye konuştu. Türkiye şantiyeye çevrilirken zengin olan yandaş müteahhitler ülkesine dönüştü. İşte o şirketler...

Haber Merkezi

Adil Karaismailoğlu Batman’da sivil toplum kuruluşları ile yemekte buluştu. 

İtiraf: ‘Ülkeyi baştan başa şantiyeye çevirdik’

Karaismailoğlu, “Türkiye’yi bir baştan bir başa şantiyeye çevirdik. Asırdır çözülmemiş sorunları çözdük, bitmeyen projeleri tamamladık. Kalkınmaya büyük bir ivme kazandırdık. Bunu, geçmişte sadece il yapıp plaka numarası vermeyi marifet sanan anlayışa rağmen başardık. Bunu, teröre rağmen başardık. Bunu bu bölgelerimizi, 50 yıl geriye götürmek isteyen, (gelişmemiş kalsın) diyen bu kirli zihniyete rağmen başardık. İnşallah sizlerin desteğiyle daha da fazlasını yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

İşte şantiyeye dönen Türkiye’de zenginleşen AKP’li müteahhitler

2019 yılınının verilerine göre, kamu kaynakları inşaat patronlarına açıldı. 2020’de pandemi süreci ihaleleri durduramadı. 

Son beş yılda kamu, 100 milyon lira üzeri toplam 327.8 milyar liralık ihale verdi. Bunun yüzde 50’sini 20 şirket aldı. Cengiz-Limak-Mapa-Kolin-Kalyon’un payı ise yüzde 24 oldu.

2019 yılında dağıtılan ihalelerin çoğunluğunu ise Türkiye Varlık Fonu’nun ortak olduğu İstanbul Finans Merkezi’nin yeni müteahhitleri aldı.

100 milyon TL üzeri ihale alan 300 şirket 

Türkiye'nin En Büyük İnşaat Şirketleri (ENR) en son raporunda Türkiye’de kamu kurumlarının açtığı inşaat ihalelerini alan 300 şirketin listesini yayımlamıştı. Liste, son beş yılda verilen 100 milyon lira ve üzeri büyüklükteki ihaleleri kapsıyor. 2014-2019 yılları arasında imzalanan sözleşme sayısı 761’i buluyor. Sözleşmelerin parasal değeri ise 327 milyar 800 milyon lira. 2014-2018 arasında 737 ihale yapılmış, değeri de 295 milyar 321 milyon lira.

Son beş yılda en fazla ihale alan 20 şirket 

10 şirket tüm pastanın yüzde 36’sını alıyor  

100 milyon liranın üzerinde değere sahip kamu inşaat ihalelerinde 10 şirketin tüm pastanın yüzde 36’sını alması dikkat çekmişti. İlk 20 şirket ise neredeyse ihale tutarının yarısına sahip. AKP'ye yakınlığıyla bilinen şirketler Kolin-Cengiz-Kalyon-Limak-Makyol ise ülkenin en büyük ihalelerinin dörtte birine sahip.

Yayınlanmış raporda ilk sıralar AKP iktidarı döneminde parlamış Kalyon, Kolin, Cengiz ve Makyol inşaat. Peşi sıra IC İçtaş, Özgün, Gülermak, Özaltın İnşaat geliyor. 

İlk kez listeye girenler

İlk kez giren şirketlerden bazılarını tanıyalım 

2019 yılında yayımlananın bu raporda liste ilk kez giren şirketlerde bulunuyor. 

İtalyan Salini Impregilo genelde AKP yandaşı şirketlerin boy gösterdiği inşaat ihalelerinin ilk sürprizi. İtalyan inşaatçının Türkiye’de daha önce enerji başta olmak üzere yatırımları bulunuyor. Bu yıl aldığı ihale ise TCDD’nin açtığı Halkalı-Kapıkule Demiryolu Projesi’nin Çerkezköy-Kapıkule kesimi. 523 milyon euroluk ihaleyi Kolin ile beraber aldı. Şirketin ayrıca konkordato ilan eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ortağı İtalyan Astaldi’den, bu köprünün hisselerini almak istediği de iddia ediliyor.

İstanbul finans merkezinin kurtarıcıları

2019’un esas öne çıkan isimleri ise Kolin ve Kalyon’dan sonra üst sıralarda yer bulan ve her biri 1 milyar lira ve üzeri ihale alan şirketler. 

Yapı ve Yapı, ASL, Güryapı, Mustafa Ekşi ve Siyahkalem... Bu şirketlerin adını en son iktidarın en büyük ısrarlarından birisi olan İstanbul’da bir finans merkezinin kurulması başlığında duyduk. Ali Ağaoğlu buranın önde gelen müteahhitlerindendi. Ancak krizden dolayı bitiremedi ve AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başında olduğu Türkiye Varlık Fonu, finans merkezi inşaatlarına ortak oldu. Varlık Fonu, Hazine üzerinden dışarıdan borçlandı ve inşaatlara yatırım yapıp Ağaoğlu ile beraber bazı müteahhitleri kurtardı. Ardından Emlak Konut GYO, üç inşaat ortaklığı ile yeni sözleşme imzaladı. Bunlar şöyleydi: Siyahkalem-Mustafa Ekşi ortaklığı ile 1.1 milyar lira; Güryapı-Yapı ve Yapı ile 1.8 milyar lira; ASL ile 719 milyon lira.

ASL İnşaat, eski AKP milletvekili Abdülkadir Kart’a ait. Emlak Konut ve TOKİ’den aldığı ihalelerle tanınıyor. Yapı ve Yapı de yine aynı şekilde iktidarın en yakınındakilerden. Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisindeki proje ile gündeme gelmişti.

Mustafa Ekşi de en son ‘Millet Bahçeleri’ ihalelerinde boy gösterdi.

Kanal İstanbul ihalesi

Kanal İstanbul projesi için ilk ihale yapıldı. Projenin etki alanında bulunan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyonu için 5 firma teklif verdi.

Hepsi yıllardır kamu ve belediye ihaleleriyle büyüyen bu şirketlerle ilgili haberlerin çoğuna, şirketleri ifşa ettiği için erişim engelleme getirildi.