AKP işi ihale: Olmayan tesise 65 milyon verdiler

Ereğli’deki Ceza İnfaz Kurumu'na güneş enerjisi sistemlerinden elektrik üretme işi için bütçe ayrıldı ancak işe dair tek bir adım atılmadı. Yıl sonuna gelindiğinde ise olmayan işin ödemesi yapıldı.

Aslı İnanmışık

Konya Ereğli’deki T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu yerleşkesinde bulunan güneş enerjisi sistemlerinden (GES) elektrik üretilmesi işi için bütçe alınmasına rağmen tesisin yapımına başlanmadı.

Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı'nın 21 Aralık 2021 tarihli yazısı sonrası ortaya çıkan olayda söz konusu işin 2022 yatırım programında bulunmadığı ve 17 Aralık 2021 tarihli tutunakta belirtilen şartlara göre mevcut hakedişe bağlanması gerektiği belirtildi.

Bunun üzerine inceleme yapmak için ceza infaz kurumu yerleşkesine giden teknik heyet tesisin yapımına başlanmadığını tespit etti.

18 maddelik inceleme yapan teknik ekip tek bir madde haricinde güneş enerjisi sistemleri için hiçbir montaj ve imalat yapılmadığını tutanak altına aldı.

Tesisin yapımına başlanmamış

Buna göre 13 Aralık 2021 tarihinde işin başladığı belirtilen tutunakta, sahada onaylı projelerin bulunmadığına, malzeme onaylarının olmadığına, anlaşma tutanağının bulunmadığına, eletrik ve mekanik imalat işlerinin malzeme olmasına rağmen yapılmadığına, TEDAŞ izninin alınmadığına yer verildi.

Üstelik söz konusu alanda şantiye şefi olmadığı da söylenirken, çevrede aydınlatma-topraklama bile yapılmadığı belirtildi. 

soL'un edindiği bilgiye göre tüm bu tabloya rağmen yapılmayan işin bedeli olarak yüklenici firmaya 65 milyon lira "hakediş ödemesi" verildi.

Ayrıca ihalenin "SMS İnşaat" isimli şirkete verildiği öğrenildi.

Söz konusu işle ilgili hazırlanan tutanak

Şirketten açıklama

Kur İnşat A.Ş. soL'a gönderdiği habere ilişkin "ihtarname"de, "Müvekkil şirketler tarafından yapımı üstlenilen Konya-Ereğli Ceza İnfaz Kurumu'nda bahsi geçen ilave işlerin yapılması, mevzuat hükümlerine herhangi bir aykırılık teşkil etmemekte olup haber içeriğindeki aksi yöndeki iddialar gerçek dışıdır. İş sahibi İdare tarafından ilave işler için gerekli teknik, idari ve hukuki şartların varlığı tespit edilmiş ve çeşitli kurumlardan görüş alınmak sureti ile de teyit edilmiştir" iddiasında bulundu.

Şirket haberde geçen miktarın doğru olmadığını asıl miktarın 47 milyon lira olduğunu, haberin yayınlandığı tarihte de ödeme almadığını dile getirdi.