Aile Bakanı verileri paylaşmadı: 'Sosyal medya hesaplarında bilgilendirme yapılıyor'

Depremde etkilenen çocuklar için Bakan Yanık’a verilen soru önergesi yanıtsız kaldı.

Haber Merkezi

Depremlerin ardından en çok gündeme getirilen konulardan biri de depremden etkilenen çocuklar oldu. Milletvekilleri de verdikleri soru önergeleriyle bu konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre, Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Avni Aksoy’un konuyla ilgili önergesine dönüş yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Meydana gelen depremde 18 yaş altı vefat eden çocuk sayımız kaçtır? Enkazdan çıkarılarak hastanede tedavi gören 18 yaş altı çocuk sayımız kaçtır? Hastanede tedavisi devam edip, refakatçisi bulunmayan 18 yaş altı çocuğumuz var mıdır? Sayısı kaçtır” sorularına yanıt vermedi.

Çocukların bakanlık tarafından takip edildiğini söylemekle yetinen Yanık, “Bakanlığımızca depremden etkilenen, enkaz altından çıkarılan, ailelerinden ayrı düşmüş ve aile/yakınlarına ulaşılamayan çocuklara ilişkin çalışmalar Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve diğer birimlerle işbirliği içinde sürdürülmektedir. Tüm çocuklara ilişkin bakanlığımızın sosyal medya hesaplarında bilgilendirme yapılmaktadır” dedi.

Yanık, tedavisi tamamlanan çocukların il müdürlükleri tarafından gözetim altına alındığını ve kimliği tespit edilenlerin ailelerine ulaştırıldığını belirtti.