Ahmet Türk: Erdoğan Kürtlere en fazla acı çektiren lider

Erdoğan’la ilgili açıklamalarına devam eden DEM Parti'nin Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Ahmet Türk kısa zamanda yeni bir çözüm süreci beklemediğini söyledi.

Haber Merkezi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Ahmet Türk, yerel seçimlere yönelik değerlendirmelerde bulundu. 

Medyascope'tan Ferit Aslan'a konuşan Ahmet Türk, geçtiğimiz günlerde söylediği “Kürt meselesini Kılıçdaroğlu çözemez, Erdoğan çözer” ifadesinin bir övgü olmadığını belirtti. Türk, "‘Devlet içinde bir gücü var, isterse çözebilir’ dedim. Erdoğan, bugün Kürtlere en fazla acı çektiren liderdir, bunu da ifade ettim, öyle kendisini öven bir şey değil” diye konuştu.

Yerel seçimlerden sonra yeni bir çözüm sürecinin mümkün gözükmediği değerlendirmesini yapan Türk, şunları söyledi:

"Türkiye’deki akil insanlar, Türkiye’yi yönetecek mantık, bazı şeyleri görmeye başladı diye düşünüyorum. Artık Kürt’ü Türk yapmak, Alevi’yi Sünni yapmak politikalarının bir şey getirmediğini görmeye başladılar. Ama kısa zamanda böyle bir şey olacağını düşünmüyorum. Bunun altyapısının doğru bir şekilde hazırlanması, halka doğru mesajlar vererek ortamı hazırlamak gerekiyor."

‘AKP ile pazarlık yapılmadı’

Yerel seçimlerde DEM Parti'nin kendi adaylarını çıkarması nedeniyle AKP ile pazarlık yapıldığı iddialarını da değerlendiren Ahmet Türk, söz konusu iddiaları “Asla böyle bir pazarlık yapılmadı. Siyasi partiler kendi adaylarıyla seçime katılmak ve iktidar olmak için mücadele eder, amacı budur. Bizler de farklı ve demokrasiyle özgürlükleri savunan bir partiyiz. Sonuçta kendi adaylarımızla seçimlere girme kararı aldık" diyerek yalanladı.