Açık olan İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nin kütüphanesi AKP'li Erhan Afyoncu ismi verilerek tekrar açıldı

2019 yılında mezunların katkılarıyla tamamlanarak açılan İstanbul Atatürk Fen Lisesi kütüphanesi bugün bir oldubitti ile AKP’li Erhan Afyoncu’nun ismi verilerek yeniden açıldı.

Haber Merkezi

İstanbul’da Kuyubaşı’nda Marmara Üniversitesi’ne bitişik olan ve Türkiye’deki ikinci fen lisesi olarak 1982 yılında ilk öğrencilerini alıp, 1985'te ilk mezunlarını veren İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nin (AFL) kütüphanesi AFLİM (Atatürk Fen Liseli Mezunları Derneği) koordinatörlüğünde AFL mezunları tarafından yaptırıldı ve 2019 yılında öğrencilerinin kulanımına açıldı. 

Kütüphane girişindeki plaket ve yine kütüphanede asılı olan katkı yapan her bir mezunun isim ve soyadı periyodik tablo gibi düzenlendi. 

Erhan Afyoncu AFL mezunu değil!

Ancak bugün bu kütüphaneye Milli Eğitim Bakanı Mahmur Özer’in de katıldığı bir tören ve açılışla AKP’li Erhan Afyoncu’nun ismi verildi.

AFL mezunları ve AFLİM, kendi maddi katkıları ile yapılan bu kütüphaneye "çökülmesine" dair tepkilerini çeşitli mecralarda dile getiriyor. Bir mezun Erhan Afyoncu’nun AFL mezunu olmadığını, bilim insanı olmadığını ve AKP’li olmak dışında bir özelliği olmadığını dile getirirken başka bir mezun da “Yaz ortasında öğrenciler, veliler ve mezunlar etrafta yokken bir oldubitti ile atılan bu adım bizi çok üzdü ancak bununla mücadele edeceğiz” şeklinde görüş bildirdi.

Mezunlar Derneği'nden açıklama

Konuya ilişkin İstanbul Atatürk Fen Lisesi Mezunları Derneği'nden (AFLİM) açıklama geldi. Yapılan açıklamada şöyle denildi:

“AFLİM organizasyonu ve her dönemden mezunumuzun değerli bağışları ile okulumuza yakışır yeni kütüphanemizi raflarından bilgisayarına, kitaplarından sandalyelerine kadar, deyim yerindeyse tepeden tırnağa donatmış, 2019 yılında okulumuza teslim ve emanet etmiş, 2020 yılının Mart ayında ise Kadıköy kaymakam ve okul yönetiminin de katılımı ile açılışını yapmıştık.

Öğrendik ki, emek emek kurduğumuz kütüphanemize bir isim verilerek yeniden açılışı yapılmış. AFLİM’in ve daha önemlisi mezunlarımızın maddi ve manevi desteğini yok sayan bu isimlendirme nezdimizce kabul edilemez!

Kütüphanemizin içindeki periyodik tablonun yansıttığı gibi çoğulcu bir destek ile inşa edildiğini gösterecek, okulumuza yakışacak bir isim ile kütüphanemizin adlandırılması gerektiğine inanıyoruz.

Eğer illa “yaşayan insan hazinesi” ismi verilecek idiyse de, hali hazırda gençlerimize ilham verecek birçok mezunumuz olduğunu biliyoruz, hatırlatmak isteriz.

Bu süreçten medyada paylaşılana kadar haberdar edilmediğimizi, kesinlikle bilgimiz ve onayımız dahilinde olmadığını siz değerli mezunlarımızla paylaşmak isteriz.

Yapılan bu haksızlığı ve özensizliği kınıyoruz ve düzeltilmesi yolunda da konunun takipçisi olacağımızı, sesimizi duyurmak için de sizlerin de desteğini beklediğimizi bildiririz.”

Kadıköy Belediye Başkanı da katıldı

Yeniden açılış Millî Eğitim Bakanlığı'nın resmi sosyal medya hesabından paylaşıldı. Açılışa Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı'nın da katıldığı görüldü.