ABD'den OPEC+'nın petrol üretimini kısıtlama kararına tepki

Beyaz Saray, OPEC+ grubunun günlük petrol üretimini kasım ayından itibaren 2 milyon varil azaltma kararına tepki gösterdi.

Dış Haberler

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Brian Deese, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+'nın petrol üretimini azaltma kararına tepki gösterdi. Ortak açıklamada, "ABD Başkanı Biden, küresel ekonomi Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna işgalinin olumsuz etkileriyle mücadele ederken, OPEC+ grubunun üretimi azaltmaya yönelik basiretsiz kararından dolayı hayal kırıklığına uğramıştır" denildi.

İçinde bulunulan koşullar itibariyle, küresel enerji kaynaklarının hayati önemde olduğu belirtilen açıklamada, söz konusu kararın halihazırda artan enerji fiyatlarından dolayı zorluklar yaşayan düşük ve orta gelirli ülkeler arasında olumsuz etkileri olacağına dikkat çekildi.

Enerji şirketlerine 'fiyatları düşürün' çağrısı

Bloomberg HT'nin aktardığına göre, açıklamada ABD'nin ülke içinde artan benzin fiyatlarını azaltmak için elinden geleni yaptığı ifade edilerek, "Başkan Biden'ın talimatıyla, Enerji Bakanlığı gelecek ay, Stratejik Petrol Rezervi'nden 10 milyon varil petrolü daha piyasaya salacak" bilgisi paylaşıldı.

Biden'ın ABD halkını korumak ve enerji güvenliğini artırmak adına stratejik rezervlerden piyasaya petrol salınması talimatını sürdüreceğine işaret edilen açıklamada, ABD Enerji Bakanlığı'na ülke içi petrol üretiminin artırılması için başka yollar aranması talimatının da verildiği bildirildi. Açıklamada, "Başkan Biden ayrıca, toptan ve perakende petrol satışları arasındaki tarihi uçurumun kapatılması adına Amerikan enerji şirketlerini petrol fiyatlarını azaltmaya davet ediyor. Böylece ABD halkı pompada daha az ücret öder" ifadesi kullanıldı.

OPEC+ grubunun kararının ardından Biden yönetiminin ABD Kongresi'yle de OPEC'in enerji fiyatları üzerindeki etkisinin azaltılması konusunu görüşeceğinin aktarıldığı açıklamada, bu kararın dış kaynaklı fosil yakıtlara bağlılığın azaltılmasının önemini bir kez daha gözler önüne serdiği bildirildi.

OPEC+ grubunun petrol kararı

OPEC+ grubunun enerji ve petrol bakanları, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı. Küresel petrol arzında bu seviyede yaşanacak bir düşüşün piyasayı önemli ölçüde daraltacağı değerlendiriliyor.

Uzmanlar, piyasada yaşanacak daralmanın, Çin'de koronavirüs salgınının kontrol altına alınması ve talebin toparlanmasıyla daha da kötüleşebileceğini belirtiyor.

ABD'nin stratejik rezervindeki ham petrol oranı en düşük seviyede

ABD Başkanı Joe Biden, mart ayında ülkenin stratejik petrol rezervinden 6 ay içinde günde 1 milyon varil, toplamda ise 180 milyon varilin üzerinde petrolün piyasaya sürülmesine izin vermişti.

Beyaz Saray, temmuz sonunda da ülke genelinde benzin fiyatlarını düşürmeye yardımcı olmak için stratejik petrol rezervinden ilave 20 milyon varil petrol satacağını duyurmuştu.

ABD yönetimi, eylül ayında da stratejik petrol rezervinden 10 milyon varile kadar petrol satılacağını açıklamıştı.

Söz konusu satışlarla, ABD'nin stratejik rezervindeki ham petrol oranı, 1984'ten bu yana en düşük seviyeye inmişti.