ABD, İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığı iddialarını kabul etmedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Gazze'de soykırımın gerçekleştiğine inanmadığımızı açıkça ifade ettik" dedi.

Haber Merkezi

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İsrail'in Gazze'de "savaş değil soykırım" yürüttüğünü belirtmiş, İsrail'in yaptıklarını Nazilerin lideri Adolf Hitler'in yaptıklarına benzetmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında gazetecilere, Lula da Silva'nın "Holokost" iddialarına katılmadıklarını söyledi.

Miller, "Açıkçası bu yorumlara katılmıyoruz. Gazze'de soykırımın gerçekleştiğine inanmadığımızı açıkça ifade ettik" dedi.

Bölgedeki çatışmaların "mümkün olan en kısa sürede sona ermesini istiyoruz" diyen Miller, Gazze'deki sivillere yönelik insani yardımların "sürdürülebilir bir şekilde artırılmasını" istediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'daki Filistinli kadın ve kızlara yönelik insan hakları ihlallerine yönelik Birleşmiş Milletler (BM) raporuyla ilgili İsrail'e, "güvenilir iddiaları kapsamlı ve şeffaf bir şekilde soruşturma" çağrısında bulundu.

İddiaları gördüğünü ancak "raporları bağımsız olarak doğrulayamayacağını" söyleyen Miller, "Sivillere ve gözaltına alınan kişilere insanca ve uluslararası insani hukuka uygun şekilde davranılması gerektiği konusunda net olduğumuzu söyleyeceğim ve bu, bizim tutumumuz olmaya devam edecek" ifadelerine yer verdi. (AA)