ABD Dışişleri: Osman Kavala açıklaması Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesiyle çelişmiyor

ABD Dışişleri, Osman Kavala'yla ilgili açıklamanın Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesiyle tutarlı olduğunu ifade etti.

Dış Haberler

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Günlük olağan basın brifinginde konuşan Price, Erdoğan'ın "Ülkemizin bağımsızlığına saygı duymayan hiç kimse bu ülkede barınamaz" sözlerinin 'not edildiğini' bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü 18 Ekim'de Osman Kavala'ya yönelik açıklamanın Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesiyle tutarlı olduğunu da belirtti.

Ayrıca Sözcü, Ankara Büyükelçisi David Satterfield'ın görev süresi boyunca Türkiye'de kalacağını da söyledi.

Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesi nedir?

Ayrıcalıklarına ve bağışıklıklarına hâlel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan bütün şahıslar kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmekle yükümlüdür. Anılan Devletin iç işlerine karışmamakla da bu şahıslar keza yükümlüdür.

Gönderen Devlet tarafından kabul eden Devlet nezdinde yapılması misyonun uhdesine tevdi olunan bütün resmi işler, kabul eden Devletin Dışişleri Bakanlığı veya mutabık kalınacak diğer bir Bakanlık ile veya aracılığıyla yürütülür.

Misyonun binaları, misyonun bu Sözleşmede belirtilen görevleri veya diğer genel uluslararası hukuk kuralları veya gönderen ve kabul eden Devlet arasında yürürlükte olan özel anlaşmalar ile bağdaşmayacak bir tarzda kullanılmaz.