5 yılda 845 taşınmaz özelleştirildi: 'Kamu varlıkları yok pahasına satıldı'

Son 5 yılda 845 taşınmazın özelleştirildiğini açıklayan Bakan Şimşek, 'atıl kamu taşınmazlarına azami bir şekilde katma değer katıldığını' öne sürdü.

Haber Merkezi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son 5 yılda 845 taşınmazın özelleştirildiğini açıkladı. Bakan Şimşek, özelleştirmeleri "ekonomide verimliliği artırmak" için yaptıklarını ifade etti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in konuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Şimşek, "özelleştirme kapsam ve programındaki atıl kamu taşınmazlarına azami bir şekilde katma değer katılarak şeffaf ve rekabetçi bir ortamda ekonomiye kazandırıldığını" söyledi.

Hazine'ye aktarıldı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 01 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2023 arası 5 yıllık dönemde toplam 845 taşınmaz özelleştirildiğini açıklayan Bakan Şimşek, özelleştirme uygulamalarından elde edilen gelirlerin Özelleştirme Fonu’nda toplandığını ifade etti.

Bakan Şimşek, fonda toplanan gelirlerin kullanım amacını ise şöyle açıkladı:

"Özelleştirme programındaki kuruluşlarda çalışan personele yapılan iş kaybı tazminatı vb. ödemeler ile kapsamdaki kuruluşların özelleştirmeye hazırlanması amacıyla idari, mali ve hukuki yönden yapılan düzenlemelerin gerektirdiği giderlerin karşılanmasına öncelik verilerek, bu harcamalar düşüldükten sonra kalan tutar, genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Hazine hesabına aktarılmaktadır."

212 adet imar planı onaylandı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son beş yıl içinde 43 ilde imar planı çalışmalarının yürütüldüğünü ifade ederek, 2019-2023 yılları arasında toplam 212 adet imar planının onaylandığını da açıkladı.

'Kamu varlıklarını sata sata bitiremediler'

Cumhuriyet dönemindeki kazanımların AKP iktidarları döneminde satıldığını belirten CHP'li Ömer Fethi Gürer ise enerji şirketi, liman, fabrika ve kamu varlıklarının yok pahasına satıldığını, Hazine arazileri dahi elden çıkarıldığını ifade etti.

Gürer şunları söyledi:

"2003 sonrası 15 yılda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile özelleştirme programındaki kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen uygulamalar kapsamında, 101 kuruluşta bulunan kamu payları ile 10 liman, 90 elektrik santrali, 40 işletme, 11 otel/sosyal tesis, 3 bin 703 taşınmaz, 37 maden sahası, 3 gemi, 6 bin 808 kalem makine-teçhizat, 155 adet isim hakkı/marka ve araç muayene hizmetleri, toplam 59,9 milyar ABD Doları bedelle özelleştirilmişti. Ayrıca, 2 kuruluştaki kamu payları ile 1 işletme, bin 230 taşınmaz, 95 gemi ve 102 kalem makine-teçhizat, 4046 sayılı Kanun'un 2/i maddesi çerçevesinde toplam 1 milyar ABD doları bedelle muhtelif kamu kurum ve kuruluşlarına devredilmişti.

Bu süreç sonrası 10 şeker fabrikası içinde bulunduğu kamu varlıkları ile binlerce dönüm Hazine arazisi de satıldı. Bakan son 5 yılda 845 taşınmazı satıldığını ifade ediyor. Aralarında enerji şirketlerinin de olduğu özelleştirmeler de devam ediyor. Kamu tarafından satılan fabrikaların satış bedellerine bugün aynısı yapmak olası değil, kamu varlıkları yok edilmesi serbest piyasa ekonomisi anlayışı ile devletin kamusal varlığını eritiyor."

2023 özelleştirme bilançosu: 179,1 milyon dolarlık taşınmaz satışı

Özelleştirme İdaresi’nin 2023 yılında yaptığı 180,9 milyon dolarlık özelleştirmenin 179,1 milyon dolarlık kısmını taşınmaz satışları oluşturmuştu.

2022 yılında yapılan 504 milyon dolarlık özelleştirmenin de 441 milyon dolarlık kısmının, taşınmaz satışından oluştuğu ortaya çıkmıştı.