3 aylık bakımın 2 haftaya sığdırıldığı ortaya çıktı, CHP Kocagöz'ün tutuklanmasına 'siyasi' dedi

Teleferik kazasına ilişkin Kepez Belediye Başkanı Kocagöz'ün de aralarında olduğu tutuklanan 5 kişinin mahkemeye sevk yazısında ihmallere ilişkin tespitler yer aldı. CHP'dense tutuklamaya tepki geldi.

Haber Merkezi

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde 1 kişinin yaşamını yitirdiği, 7 kişinin yaralandığı teleferik kazası sonrası tutuklanan 5 şüphelinin mahkemeye sevk yazısında, olaydaki ihmallere ilişkin tespitler de yer aldı. Yazıda teleferiğin yıllık ağır bakımı için yaklaşık 3 ay sürecek bir bakıma alınması gerektiği ancak yerel seçimler ve bayram nedeniyle ağır bakımın kapsamının daraltıldığı ifade edildi. Yazıya göre tesis 2 haftalık sürede sınırlı bakım yapılarak işletmeye alındı, 156 kalem parçanın değişmesi teklif edilmesine rağmen 19 parça değiştirildi.

Öte yandan CHP'den Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün tutuklanmasına tepki geldi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel süreci yakından takip ettiklerini belirtirken "ama sırf partilimiz diye başkanımızı günah keçisi ilan edemezsiniz" ifadesini kullandı. CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı ise "Mesut başkanın tutuklanmasının tek nedeni 30 yıl sonra Kepez'i almamızdır" ifadesini kullandı.

'2017 yılından itibaren kontroller ve gerekli ekipman değişiklikleri yapılmadı'

Mahkemeye sevk yazısında Mesut Kocagöz'ün ANET AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan 28 Kasım 2023’te istifa ettiğine dair belge sunduğu, ticaret sicil gazetesi örneklerine göre ise 19 Şubat 2024 tarihinde istifasının ilan edildiği kaydedildi. 

Yazıda "Mesut Kocagöz'ün şüphelinin her ne kadar savunmasında 2023 yılında istifa ettiğini, bu tarihten sonra yapılan ağır bakım hizmet alım sözleşmesindeki eksiklerden sorumlu tutulamayacağını beyan etmişse de, bilirkişiler tarafından hazırlanan ön raporda 2017 yılından itibaren direklere ait cıvataların torkunda boşluk olup olmadığının kontrolü, cıvataların korozyona uğrayıp uğramadığının kontrolü ve tespiti, malzeme yorulmasının dikkate alınarak belli zaman aralıklarında cıvata, rondela, rulman gibi makine elemanlarının değişimlerinin yapılmadığının tespit edildiği, tesiste bulunan 9 adet teleferik direğinin üzerindeki traverslerde çalışan lastikli makara gruplarının hangi periyotlarda değiştirildiğine dair tutanak ve kontrol formlarının bulunmadığının tespit edilmesi karşısında, olayın meydana gelmesinde geçmişe sirayet eden kusurların bulunduğu kanaatine varıldı" ifadelerine yer verildi.

Mahkemeye sevk yazısından: Taşıyıcı makaraların değişimi iptal edilmiş

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Sarısu mevkisindeki Tünektepe Teleferik Tesisi'nde Cuma günü meydana gelen kazanın ardından başlattığı soruşturma kapsamında tutuklanan ve aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün de bulunduğu 5 şüphelinin mahkemeye sevk yazısında, bilirkişi heyetinin, kurtarma çalışmaları devam ederken olay yerinde inceleme ve keşif yaptığı belirtildi.

Bilirkişi heyetinin sunduğu ön raporda kazanın, 5 numaralı teleferik direğinde yer alan çekici/taşıyıcı halatların taşıyıcı makara içine sıkışması sonucu ağırlığın 5 numaralı direğe yüklenmesi sonrasında direğin mukavemet gösteremeyerek cıvatalarda yer alan deformasyon sebebiyle de bağlantı noktasından kırılması nedeniyle meydana geldiği hatırlatılan yazıda, şüphelilerin alınan beyanlarında teleferiğin yıllık ağır bakımı vesilesiyle yaklaşık 3 ay sürecek bir bakıma alınması gerektiği, 2024 yılında ise yerel seçimler ve bayram gerekçesiyle ağır bakımın kapsamının daraltıldığı ifade edildi.

'Tahliye planı mevcut değil'

Yazıda, toplamda 2 haftalık sürede sınırlı bakım yapılarak tesisin işletmeye alındığı aktarılarak, "Değiştirilmesi teklif edilen taşıyıcı makaraların değişiminin de bu kapsamda iptal edildiği, ötelendiği, bu yönde ihmal gösterilmek suretiyle yeterli ve gerekli ağır bakım yapılmadığından ötürü yukarıda izah olunan suretle olayın meydana geldiği tespit edilmiştir. Yine olay kapsamında, alınan ifadelerde olayın yaşandığı gün, kabinler içerisinden dahili hat ile teleferik işletmesine 5 numaralı direkte kıvılcım görüldüğünün 2 farklı ihbar ile iletildiği, bu hususun da olayın gerçekleşme nedenine ilişkin tespitlerle örtüştüğü, alınan bilirkişi raporunda tesisin acil eylem planına ilişkin eksikliklerin mevcut olduğu, olası bir kaza durumunda tahliye eylem planının mevcut olmadığı görülmüştür. İzah olunan nedenlerle de 184 kişinin mahsur kalması ve kurtarma çalışmalarının 23 saat sürmesine sebebiyet verildiği anlaşılmaktadır." denildi.

'156 kalem parçanın değişmesi teklif edilmesine rağmen 19 parça değiştirildi'

Bahsi geçen teleferik işletmesinin Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki olan ANET AŞ isimli firmaya ait olduğu, bakım onarım ve teknik işleyiş hizmetlerinin ise Mega Tower AŞ isimli firmadan hizmet alımı şeklinde gerçekleştirildiğine işaret edilen yazıda, şunlar kaydedildi:

"Sürekli bakım onarımdan sorumlu olan Mega Tower firmasının görevlilerinin alınan beyanlarında, ağır bakım kapsamında kazaya sebebiyet veren makaraların değişiminin ANET isimli firmaya teklif edilmek suretiyle bildirildiği ancak yerel seçim ve bayram bahaneleriyle ağır bakımda teklif edilen makaraların değişiminin ötelendiği, alınan ifadelerden yerel seçim ve bayram tatili bahane edilerek 156 kalem parçanın değişmesi teklif edilmesine rağmen 19 parçanın değiştirilmesi ile yetinildiği, bu hususta ANET isimli firma tarafından ihmal gösterildiği anlaşılmaktadır. ANET AŞ Yönetim Kurulu Başkanı olan, dosyaya sunduğu belgelerden 28 Kasım 2023’te istifa ettiği anlaşılan, dosya içerisinde yer alan ticaret sicil gazetesi örneklerine göre ise 19 Şubat 2024 tarihinde istifası ilan edilen Mesut Kocagöz isimli şüphelinin her ne kadar savunmasında 2023 yılında istifa ettiğini, bu tarihten sonra yapılan ağır bakım hizmet alım sözleşmesindeki eksiklerden sorumlu tutulamayacağını beyan etmişse de, bilirkişiler tarafından hazırlanan ön raporda 2017 yılından itibaren direklere ait cıvataların torkunda boşluk olup olmadığının kontrolü, cıvataların korozyona uğrayıp uğramadığının kontrolü ve tespiti, malzeme yorulmasının dikkate alınarak belli zaman aralıklarında cıvata, rondela, rulman gibi makine elemanlarının değişimlerinin yapılmadığının tespit edildiği, tesiste bulunan 9 adet teleferik direğinin üzerindeki traverslerde çalışan lastikli makara gruplarının hangi periyotlarda değiştirildiğine dair tutanak ve kontrol formlarının bulunmadığının tespit edilmesi karşısında, olayın meydana gelmesinde geçmişe sirayet eden kusurların bulunduğu kanaatine varıldı."

CHP Genel Başkanı Özel: Günah keçisi ilan edemezsiniz 

Kocagöz'ün tutuklanmasının ardından sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel kararın "siyasi" olduğunu savundu, "sırf partilimiz diye başkanımızı günah keçisi ilan edemezsiniz" dedi.

"Antalya'daki teleferik kazası soruşturmasında Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz hakkında verilen tutuklama kararını ve hukuki süreci yakından takip ediyoruz" diye belirten Özel şu ifadeleri kullandı:

"Ancak Soma'dan İliç'e hiçbirinde kamu görevlilerinin soruşturulmadığı gerçeği ortada iken bu karar hukuki değil siyasidir. Kuşkusuz kazada dahli olan kim varsa kimsenin gözyaşına bakılmamalıdır. Bu kırmızı çizgimizdir.

Bu hassasiyetle teleferik kazasındaki adli soruşturmayı yakından takip etmeyi sürdüreceğiz ama sırf partilimiz diye başkanımızı günah keçisi ilan edemezsiniz."

CHP Antalya İl Başkanı: Tek nedeni 30 yıl sonra Kepez'i almamız

Eski bir AKP'li olan ve 2019'da CHP'ye geçen Mesut Kocagöz, 2019-2023 yılları arasında teleferik tesisini işleten Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait ANET A.Ş.'nin genel müdürlüğünü yapmıştı.

CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, Kocagöz'ün tutuklanmasının ardından adliye önünde yaptığı açıklamada "Mesut başkanın tutuklanmasının tek nedeni 30 yıl sonra Kepez'i almamızdır" iddiasında bulundu.

Kamacı "Öncelikle ölen vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralı olan arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Bu olay 3 gün önce olmuştu. Bugün arkadaşlarımız adliyeye çağrıldı. İçinde belediye başkanı olan Mesut Kocagöz arkadaşımızın da olduğu 6 kişi tutuklanmaları istemiyle hakimliğe gönderildi. Ve onların içerisinden 5 kişi tutuklandı. Bunlardan bir tanesi şu anda Kepez Belediye Başkanı olan Mesut Kocagöz'dür. Tek bir neden var, tutuklama için. Neden, ağır şey bakım hizmetleri iki ayda bitmedi de 20 günde 30 günde bitti diye. Sadece o. Bu başka hiçbir şey yok. Mesut başkanın tutuklanmasının tek nedeni 30 yıl sonra Kepez'i almamızdır" dedi.

"İktidarın demokrasi anlayışı işte tam budur" diyen Kamacı, "Geçen günlerde, geçen aylarda Erzincan İliç'teki altın madeninde 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup orada 6 kişi tutuklanmış, esas sorumlu Murat Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye adayı olmuştur. Başında adalet ve kalkınma olan partinin adalet anlayışı budur. Kepez'i 30 yıl sonra CHP'li belediye yaptık, öyle kolay kolay pabuç bırakmayacağız. Yarın daha kapsamlı bir açıklama yapacağız. Ankara'dan Ali Mahir Başarır ve diğer arkadaşlarımız, genel başkan yardımcıları gelecek. Bu olay bitmeyecek" ifadelerini kullandı. 

CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Genel Başkanımız Özgür Özel'in talimatı ile Grup Başkanvekilimiz Ali Mahir Başarır ile birlikte Antalya’ya doğru yola koyulduk. Bu hukuk garabetinin sonuna kadar takipçisi olacağız. Saçma sapan algı operasyonlarınıza hukuku alet etmeniz ülkemize ne denli zarar veriyor, görmüyor musunuz?" dedi.

Ne olmuştu?

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde Tünektepe Teleferik Tesisleri'nde 12 Nisan'da meydana gelen kazada parçalanan kabinden düşen avukat Memiş Gümüş (54) yaşamını yitirmiş, Özlem Şahin, Kaan Akgün, Fatih Gümüş, Keziban Çapar Gümüş, Lütfullah Kerim Gümüş, Herdem Eyüpoğlu ve Kırgızistan uyruklu Akmaral Abdyldaeva yaralanmıştı.

Sistemin durması nedeniyle havada asılı kalan 24 kabindeki 174 kişi yaklaşık 22,5 saat süren çalışmaların sonunda kurtarılmıştı.

Kazaya ilişkin gözaltına alınan 14 şüpheliden aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün de bulunduğu 5'i tutuklanmıştı.