26 yaşındaki Trendyol Go kuryesi geçirdiği kazada hayatını kaybetti

Trendyol Go Kuryesi Mehmet Tekin, sipariş teslim etmeye giderken bir otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Patronların Ensesindeyiz

26 yaşındaki Trendyol Go Kuryesi Mehmet Tekin, Pazar akşamı İstanbul Ataşehir’de aldığı siparişi teslim etmeye giderken bir otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Kazanın ardından Patronların Ensesindeyiz Motokurye - Kargo Emekçileri Dayanışma Ağı’na konuşan bir Trendyol kuryesi şunları ifade etti:

“Kazaların büyük çoğunluğu alevli saatlerde gerçekleşiyor. Trendyol yönetiminin bunu görmemesi imkansız. Her gün evden çıkarken acaba bugün eve sağ salim dönecek miyim diye düşünüyorum.”

'Alevli Saatler' uygulamasından vaz geçilmesi için çağrı

Motokurye-Kargo Emekçileri Dayanışma Ağı ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Gecenin bir vakti geçirdiği kazada, gencecik yaşta hayatını kaybeden arkadaşımız Mehmet Tekin patronların kar hırsına kurban gitti. Trendyol Go yönetimi alevli saatler uygulamasında ısrar ettiği sürece yaşadığımız iş kazalarının ardı arkası kesilmeyecek. İnsanca yaşayacağımız bir ücret kazanabilmek için günde ortalama 14-15 saat çalışıyoruz. Hatta bazı arkadaşlarımız mecburen kendi sınırlarını zorluyor. Her gün evden 'acaba bugün eve sağ salim dönebilecek miyim?' diyerek çıkıyoruz. Trendyol yönetimine sesleniyoruz. Alevli Saatler" uygulaması ya kaldırılmalı ya da insani bir seviyeye çekilmelidir. Bu insanlık dışı uygulamadan, insanları yarış atı gibi yarıştırmaktan vazgeçin. Bilin ki bu böyle gitmez. Motokuryelik derhal tehlikeli iş sınıfına alınmalı, çalışma statümüz iş güvenliğimizi gözetecek şekilde yeniden düzenlenmelidir."

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden ya da 0541 940 0514 numaralı telefondan ulaşılabilir:

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

E-posta: iletisim@patronlarinensesindeyiz.org