10 gündür direnen Özak işçilerine coplu, biber gazlı müdahale: 22 gözaltı

Urfa'da 10 gündür haklarını almak için direnen Özak Tekstil işçilerine jandarma bir kez daha müdahale etti. Aralarında BİRTEK-SEN yöneticilerinin de olduğu 22 kişi gözaltına alındı.

Haber Merkezi

Urfa'da fabrika önündeki direnişlerini 10 gündür sürdüren Özak Tekstil işçilerine jandarma bu sabah bir kez daha müdahale etti.

İşçiler, vardiyadaki işçilerin içeri alınmasını engellemeye çalışırken jandarma coplarla işçileri Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) yöneticilerini darbetti, biber gazı kullandı.

Yaşananlar, sendikanın sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyuruldu:

"Bu sabah Özak Tekstil önünde direnişe jandarmanın gazlı coplu müdahalesiyle başladık. Sendika Genel Başkanımız, iki sendika yöneticimiz ve 19 işçi toplam 22 kişi gözaltına alındı.  Özak işçileri mücadeleye devam ediyor. Saldırı sonrası fabrikada çalışan işçiler de aramıza katıldı."

soL'a konuşan işçiler, fabrikada üretimin durduğunu açıkladı. Fabrika müdürünün fabrikada çalışan işçileri eve gönderdiği öğrenildi. 

İşçiler serbest bırakıldı

Gözaltındaki Özak Tekstil işçileri öğleden sonra serbest bırakıldı.

BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda serbest bırakıldıklarını duyurdu: "Az önce serbest bırakıldık. Gözaltına alınırken bazı kadın ve erkek işçi arkadaşlarımız darp edildi, hakarete uğradık. Ama iyiyiz. dimdik ayaktayız! Dünden daha kararlı, daha inançlı, daha moraliyiz! Direne direne kazanacağız!
#ÖzakDirenişineSesVer
"

İşçiler serbest bırakılmalarının ardından direniş alanına geçtiler.