KKE ve KNE: Türkiye halkının yanındayız

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve Yunanistan Komünist Gençliği (KNE), Atina'da Türkiye halkının mücadelesiyle dayanışmak ve devlet terörünü kınamak amacıyla büyük bir eylem düzenledi.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve Yunanistan Komünist Gençliği (KNE), Atina'da Türkiye halkının mücadelesiyle ve Türkiye Komünist Partisi ile dayanışmak ve halka uygulanan devlet terörünü kınamak amacıyla büyük bir eylem düzenledi. Atina Metrosu'nun Evangelismos durağında buluşan beş bin kişilik kalabalık, buradan Rigillis Sokağı'nda bulunan Türkiye Büyükelçiliği'ne yürüdü. Yürüyüş güzergahında polis tarafından alınan geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti.

Eylemde, ellinci ölüm yıldönümünde komünist şair Nazım Hikmet, Vasilis Kolovos’un okuduğu şiirlerle anıldı. Devamında kürsüye gelen KKE Merkez Komitesi Üyesi ve Milletvekili Hıristos Kaçotis tarafından bir konuşma yapıldı. Kaçotis, konuşmasında "bu eylem ile mücadeleci Türkiye halkıyla sesimizi birleştiriyor ve dayanışmamızı ifade ediyoruz" dedi. Kaçotis, Türkiye'deki mücadelenin ve buna karşı yükselen devlet terörünün bugüne kadarki bilançosunu açıkladı. Kaçotis açıklamasına şöyle devam etti:

"Türkiye'deki bu eylemlerin çıkış noktası, yüksek kapitalist büyüme oranlarına rağmen, Türkiye toplumu içindeki büyük sınıfsal çelişkilerdir. Yüksek kapitalist büyüme oranlarının kaymağını kapitalist sınıf yerken, işçiler hiçbir haklarının olmadığı 150 Avroluk işlerde çalışmaya, işsizliğe, yoksulluğa ve sefalete mahkum oldukları zor bir gerçeklikle karşı karşıyadır."

Bölgede yükselen gerilimlerin ortaya çıkarabileceği uluslararası sorunlara ve olası savaşlara işaret eden Kaçotis “KKE, Türkiye'nin ve tüm bölgenin işçi sınıfını ve halk katmanlarını, bölgenin petrol ve doğalgaz kaynaklarını kontrol altında tutmaya çalışan tekeller için kan dökmemeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Büyükelçilik önündeki eylemin sonlanmasından sonra Syntagma Meydanı'na yürüdnü ve Yunan Meclisi önünde Türkiye'deki mücadele ile dayanışma sloganları atıldı.

KKE ve KNE, dayanışma mesajları içeren 3 pankart ve bir TKP flamasını eylemde en önde taşıdı. Türkçe, İngilizce ve Yunanca pankartlarda “Türkiye Komünist Partisi bürolarına kolluk kuvvetleri tarafından yapılan saldırıyı kınıyoruz” ve “Türkiye halkının mücadelesiyle dayanışma” ve “TKP ile dayanışma” sloganlarının yazılı olduğu dikkat çekti.

Protestocular sık sık "Yunan ve Türkiyeli işçiler birleşin, Kapitalizme/Kapitalistlere asla boyun eğmeğin", "Otoriterliğe ve tekellere karşı Türkiye halkıyla dayanışma", "Kapitalizme boyun eğme asla, Türkiye halkıyla dayanışma", "Yaşasın halkların kardeşliği, milliyetçi nefrete hayır" sloganlarını attı.

(soL - Atina)