16 işçiye mezar olan madeni devralan Cengiz Holding 69 işçiyi işten attı!

Siirt'in Şirvan ilçesinde 17 Kasım 2016'da 16 madencinin hayatını kaybettiği bakır madeni ocağının Cengiz Holdinge devredilmesiyle birlikte, madende çalışan son 69 işçi işten atıldı.
Çarşamba, 22 Mart 2017 17:38

Siirt’in Şirvan ilçesindeki Ciner Grubuna ait Türkiye’nin en büyük bakır madeni ocağı, Park Elektrik tarafından 195 milyon TL’ye Cengiz Holdinge devredilince, aralarında Maden İş Sendikası işçi temsilcilerinin de olduğu son 69 emekçinin işine son verildi.

Dihaber'de yer alan habere göre, Siirt’in Şirvan ilçesindeki Maden köyünde, Ciner Holdinge ait Park Elektrik şirketinin işlettiği ve 16 madencinin göçük altında kalarak yaşamını yitirdiği bakır madeni 195 milyon TL karşılığında Cengiz Holdinge devredildi. Madeni devralan Cengiz Holding, madende çalışan son işçilerin de işine son verdi. En son 216 işçinin işten atıldığı işletmede kalan 69 işçinin 20 Nisan’da çıkışının verileceği Kamu Aydınlatma Platformuna (KAP) bildirildi. Çıkışı verilen işçiler arasında Maden İş Sendikası işçi temsilcileri de yer alıyor.

VALİ ARABULUCULUK YAPMIŞTI

17 Kasım 2016’da 16 madencinin yaşamını yitirdiği katliamdan sonra, ana firma olan Park Elektrik Şirketi, işçileri peyderpey gerekçesiz olarak işten çıkarmıştı. Yaşanan bu uygulamaları protesto eden işçiler 19 Ocak’ta iş bırakma eylemi başlatmıştı. Ancak Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz’ın arabuluculuk yaparak, maden faaliyetinin devam etmesi halinde işçilerin tekrar işe geri alınması konusunda firmayla ortak bir zeminde buluşturulma sözü vermesi üzerine eylem sona ermişti.

CENGİZ HOLDİNG’E DEVREDİLDİ

Park Elektrik işletme müdürü tarafından işçilere açık işletmeden kapalı sisteme geçileceği bildirilmiş, faaliyete devam edilmesi halinde işçilerin tekrar işe alınacağı söylenmiş, ancak gelinen aşamada Park Elektrik işletmeyi Cerattepe’deki madencilik faaliyetinde doğa katliamına neden olmasıyla gündeme gelen Cengiz Holdinge devrettiği ortaya çıkmıştı. 195 milyon TL karşılığında yapılan devir işlemi borsaya da bildirildi. 

İŞÇİLER İŞE GERİ İADELERİNİ İSTİYOR

İşçiler valinin de ortak olduğu sözün Cengiz Holding tarafından yerine getirilip getirilmeyeceği merak ediliyor. Maden işletmesinin köyde büyük bir doğa katliamına neden olması nedeniyle tarım ve hayvancılığın yapılamadığı köyde işçiler, başka çareleri olmadığı için işe geri alınmak istiyor.