IMF uyarıyor, ekonomik kriz yayılıyor

IMF iktisadi kriz ile ilgili yayınladığı 2012 raporunda krizin etkilerinin dünyanın geri kalanına yayılacağı uyarısında bulundu.
Cuma, 03 Ağustos 2012 22:32

Uluslararası Para Fonu (IMF) iktisadi kriz üzerine yayınladığı raporda (Spillover Report) krizin etkilerinin dünyanın geri kalanına yayılacağı uyarısında bulundu. Raporda dünya genelinde uygun politikaların geliştirilmediği ve gerekli tedbirlerin alınmadığı sürece krizin etkisinin diğer bölgelere de yayılacağı ileri sürüldü.

IMF raporda, Euro Bölgesi’ndeki krizin yoğunlaşması halinde özellikle yoksul ülkelerin krizden daha şiddetli etkileneceği tahminin de bulundu.

2008 yılında görünür hale gelen iktisadi krizin yayılması ile ilgili endişelere yer verilen raporda, Euro Bölgesi, ABD, Çin, Japonya ve İngiltere dâhil olmak üzere beş ekonominin dünya ekonomisi üzerindeki etkileri değerlendirildi. Raporda, ”Birbirleriyle yakından ilişkili fiyatlar, hemen her yerde yaşanan finansal şoklar, sınırlı politika alanı dünyayı krizin yayılmasına doğru götürüyor” ifadesine yer verildi.

Euro Bölgesi hakkında yapılan değerlendirmede, ”Bazı kısıtlamalara rağmen, gerilimin yayılmasını engellemek ve mali tarafta, bankacılık alanında ve büyüme cephesinde yeterli olacak iyileştirmeler ortaya konmadı” denildi. Yapılan değerlendirmede, Euro Bölgesi’nde krizi atlatabilmek konusunda zorluk yaşandığı, ABD’nin mali politikasındaki belirsizliklerin sürmesinden ve Çin’deki büyüme eğiliminin tersine dönmesinden kaygı duyulduğu dile getirildi. Söz konusu bu kaygılar krizin yayılması konusundaki temel endişe kaynakları olarak sıralandı.

IMF tarafından 2011 yılında yayınlanan raporda, Euro Bölgesi’ndeki krizin çevre ülkeler üzerindeki etkisinin hissedilir oranda olmadığı belirtilirken, bu yılki raporda Avrupa borç krizinin birçok önlem alınmasına rağmen artık Avrupa’yı aşan bir sorun haline geldiği tespitinde bulunuldu.

Avrupa dışında ABD’deki verilerin de incelendiği raporda, 2013 yılında Amerikan ekonomisinde mali daralmanın gündeme geleceğinden, ekonomik dengenin orta vadede sağlanamayacağından ve bu durumum iktisadi performansı ve finansal piyasaları olumsuz yönde etkileyeceğinden kaygı duyulduğu ifade edildi.

Döviz kurunun düzenlenmesi ve cari işlem fazlası tarafında olumlu sonuçlar elde etmesine rağmen, hali hazırda zaten yüksek yatırım oranlarına sahip olan Çin’in, yatırım odaklı bir ekonomik düzenlemeye gitmesinin ilerleyen süreçte krizin yayılmasına neden olabileceği uyarısında bulunuldu.

Ayrıca raporda, Japonya’nın yüksek kamu borcunun piyasalardaki ani algı değişimlerine karşı ülkeyi kırılgan hale getirdiği dile getirildi.

Raporun baş ekonomisti Ranjit Teja, gelişmekte olan ülkelerin ABD’deki kolay para politikasından, yüksek emtia fiyatlarından ve yükselen varlık balonu riskinden şikâyet ettiklerini ifade etti.

Teja, alınan parasal tedbirlerin bir rahatlamaya neden olup olmadığının henüz kesin olmadığını ve bu durumun devam etmesi halinde gelişmekte olan ekonomilerin (Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, Güney Afrika, Türkiye, Rusya, Güney Kore, Polonya, Meksika ve Suudi Arabistan) krizden etkilenmeyeceği anlamına gelmediğini sözlerine ekledi.

(soL-Ekonomi)