'Türkiye'ye biber gazı satışı yapmayın' uyarısı

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu yaptığı açıklama ile Türkiye'ye biber gazı satışı yapılmaması çağrısında bulundu.

AKP'nin halka karşı çok yoğun olarak kullandığı ve ölümlere yol açan biber gazlarına ilişkin Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu bir açıklama yaptı.

DHA'dan Zafer Atamer'in haberine göre, Federasyon, Gezi Parkı olaylarının başladığı 28 Mayıs'tan beri Türkiye'de polisin göstericilere müdahalede bulunduğunu ve biber gazını orantısız bir şekilde kullandığını belirterek, biber gazı imal eden ülke ve firmaların Türkiye'ye bu gazi satmamalarını istedi.

Merkezi Paris'te bulunan federasyon, çağrının önemsenmemesi ve biber gazı satışının devam etmesi durumunda, bu ülke ve firmaların da 'orantısız biber gazı kullanım suçuna iştirak etmiş olacaklarını' dile getirdi..

Yazılı olarak yapılan ve biber gazının kimyasal silahlar arasında yer aldığına dikkat çekilen açıklamada, 15 Haziran'dan beri Türkiye'de yaşanan olaylarda 5 vatandaşın hayatını kaybettiği, yaklaşık 7 bin kişinin de yaralı olduğunu kaydedilerek, yaralılardan 68'inin durumunun ağır olduğunu ve ayrıcada çok sayıda tutuklu bulunduğu ifade edildi.