Lazkiye’de ÖSO ve El Kaide el ele

Özgür Suriye Ordusu Komutanı Selim İdris, El Kaide bağlantılı grupların Lazkiye’de düzenlediği saldırılara kendilerinin de katıldığını açıkladı.
Pazartesi, 12 Ağustos 2013 13:51

Yakın Doğu Haber'in haberine göre, Selim İdris, bir internet sitesi aracılığıyla yayımlanan demecinde Nusra Cephesi, Irak Şam İslam Devleti adlı el-Kaide bağlantılı gruplarla Ahraru’ş Şam grubunun Sahil Cephesi adıyla oluşturduğu koalisyonda kendilerinin de yer aldığını söyledi.

Selim İdris Lazkiye'ye ziyaret sebebini, “Cephe komutanı Mustafa kardeş huzurunda Lazkiye'de devrimci kardeşlerimizin Sahil Cephesindeki gerçek başarılarını ve önemli zaferlerini gözlemlemek ve operasyonları durdurduğumuza, taburlarımızı geri çektiğimize dair yapılan yalan haberlere cevap vermek amacıyla geldim. Buradan herkese demek isterim ki tam aksine Genelkurmay başkanlığımız Sahil Cephesi liderliği ile tamamen koordinasyon halindedir, Sahil Cephesi komutası ile operasyonlara ittifak halinde devam edecektir” diyerek açıkladı.

Selim İdris, “genelkurmay başkanlığının, mühimmatını doğudaki İslami yapılarla savaşmak için sakladığı söyleniyor. Buna cevabınız nedir?” şeklindeki soruya şöyle cevap verdi:

"Bu ithamlar tamamen yalandır. Bu ithamlarla amaçlanan suçlu rejime karşı savaşan gruplar, güçler ve fraksiyonlar arasında çatlak oluşturmaktır. Bu ithamlara dair bir delilleri bile yoktur. Özgür Ordu'nun savaş açtığı bir tane cephe söyleyin? Özgür Ordu, geri kalan gruplarla birlikte halkına ihanet etmeye devam eden rejime karşı savaşmaya devam ediyor."

Lazkiye kırsalındaki bir sonraki adımın “operasyonlara devam edip başarıları geliştirmek ve sahili tamamen özgürleştirmek” olduğunu belirten İdris, “Sahil Cephesi’ne elinizdeki mühimmattan yardımlar gönderecek misiniz?” sorusuna da şu cevabı verdi:

“Kesinlikle. Sahil Cephesi komutası bunu biliyor ve biz onlarla sürekli bir iletişim halindeyiz ama tekrar belirtmek isterim bize ulaşan mühimmat çok az yetmiyor. Ancak elimizdekileri dağıtmaya ve önümüzdeki aşamada arttırarak takdim etmeye devam edeceğiz. Sahadaki başarılar, cephede savaşan kardeşlerimize operasyonlara devam edebilmeleri için gereken mühimmatı fazlası ile göndermemiz gerektiğini gösteriyor.”

Selim İdris, İngiltere Başbakanı David Cameron’un Suriye’deki isyancıları silahlandırma yönündeki tutumundan geri adım atması üzerine yaptığı açıklamada, “Bu karar bizi ölelim diye yalnız bırakmakta, aşırı gruplara ise muhaliflere hakim olma imkanı vermektedir” demişti.