DSÖ yöneticisi: Domuz gribi abartıldı

Domuz gribi salgınını aşı üreticileri lehine abartmak ve hükümetleri yanlış kaynak tahsisine itmekle suçlanan Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) bir yönetici, iddiaları doğrulayarak "Bu mesele tümüyle abartıldı" dedi.
Cuma, 05 Şubat 2010 09:40

Domuz gribi salgınının abartıldığı iddiaları, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM) masaya yatırılıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Haziran ayında domuz gribi için küresel ölçekte salgın (pandemi) ilan etmesinin ardından pek çok ülkenin domuz gribi aşılarına büyük harcamalar yapmaya itildiğini öne süren Avrupa Konseyi Aile ve Sağlık Komisyonu Başkanı Wolfgang Wodarg, geçen ay AKPM'ye konunun araştırılması için bir önerge sunmuştu.

Fransa’nın Strasbourg kentinde yapılan oturumlarla konu araştırılırken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yöneticilerinden Profesör Ulrich Keil'ın Salı günü verdiği ifade büyük yankı uyandırdı. DSÖ hakkındaki suçlamaları doğrular yönde konuşan Keil, salgını “aşı üreticilerin çıkarı ile bağlantılı olarak şişirilmiş bir korku kampanyası” olarak niteledi.

DSÖ Epidemiyoloji Merkezi yöneticisi olan Prof. Keil, ifadesinde örgüte ve örgütün grip sorumlusu Dr Keiji Fukuda’ya ağır ithamlarda bulundu. “Daha önce SARS’ta, kuş gribinde, öngörüler hep yanlış çıktı. Neden geçmişten ders çıkarılmıyor? Domuz gribiyle ilgili kamuoyunda büyük hengame yaratıldı ve halk sağlığı alanında uğraşmamız gereken asıl önemli sorunlar dururken bu mesele tümüyle abartıldı” dedi.

Keil, bu yüzden ülkelerin sağlık bütçelerinde dev kaynakların boşa harcandığını ifade ederek, “Gayet iyi biliyoruz ki insan yaşamını asıl tehdit eden etmenler hipertansiyon, sigara, yüksek kolesterol, obezite, egzersiz eksikliği, sebze ve meyve tüketiminin azlığıdır. Buna karşın hükümetler hakkında çok zayıf deliller olan küresel salgın senaryolarına dev meblağlar yatırarak kaynakları çarçur ettiler” dedi.

Keil'in suçladığı Dr. Keiji Fukuda ise, ilaç endüstrisi ile herhangi bir bağları olmadığını savunarak salgının sahte olduğunu iddia edenlerin hatalı ve sorumsuz davrandığını söyledi.

47 ülkeden üyesi bulunan AKPM, Dünya Sağlık Örgütü’nün Haziran 2009’da açıkladığı salgın ilanının sahte olup olmadığına karar vermek için çalışmalarına devam edecek. AKPM'nin elde ettiği bulgular açıklandıktan sonra Avrupa ülkelerinin hükümetlerinin konuya eğilmeleri bekleniyor.

Soru önergesinin sahibi Alman parlamenter Wolfgang Wodarg, aynı zamanda epidemiyoloji uzmanlığı olan bir hekim. Domuz gribi hakkında daha önce “yüzyılın en büyük tıp skandallarından biri” ifadesini kullanan Wodarg, DSÖ’nün pandemi teriminin tanımını değiştirerek salgın ilanını kolaylaştırdığına dikkat çekmiş, ilaç endüstrisinin bu tanım değişikliğine dayanarak ve gizli anlaşmalar yoluyla salgını paraya çevirdiğini öne sürmüştü.

DSÖ’nün salgına karşı iki doz aşı tavsiye etmesi, ancak tek dozun tamamen yeterli olduğunun ortaya çıkması da büyük tartışma yaratmıştı. Global Research sitesinde konuyla ilgili bir makale yayımlayan Steve Watson, ilaç devlerinin H1N1 aşılarından 7,5 ila 10 milyar dolar kâr ettikleri tahminine yer verdi.

(soL - Haber Merkezi)