İtalya Başkan Yardımcısı Salvini, Kaptan Rackete'yle dayanışma eylemini hedef gösterdi

Akdeniz'de kurtardığı göçmenleri İtalya'nın izin vermemesine rağmen bu ülkeye sokan Alman Kaptan Rackete, Sicilya'daki savcılığa giderken sütyen giymediği gerekçesiyle, bir İtalyan gazetesi tarafından eleştirilmişti. İtalya'da cinsiyetçiliğe ve kadınların giyim kuşamlarıyla yargılanmasına karşı 'memelere özgürlük' kampanyası düzenleniyor. Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini Kaptan Carola'yla dayanışma eylemini hedef gösterdi.
Cumartesi, 27 Temmuz 2019 15:21

İtalya'da cinsiyetçiliğe ve kadınların giyim kuşamlarıyla yargılanmasına karşı "memelere özgürlük" kampanyası düzenleniyor. Kampanyaya katılan kadınlar Cumartesi günü sütyen giymeyerek protestoda bulunuyor.

"Özgür memeler günü" (free nipples day) adı verilen girişim, göçmenlere yardım eden Sea Watch gemisi kaptanı Carola Rackete'ye yönelik tepkiler sonrası doğdu.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, geçen Haziran'da Akdeniz'de kurtardığı göçmenleri İtalya'nın izin vermemesine rağmen bu ülkeye sokan Alman Kaptan Rackete hakkında, yasa dışı göçe yardım ettiği iddiasıyla soruşturma açılmıştı.

MUHAFAZAKAR VE GÖÇ KARŞITLARI HEDEF GÖSTERDİ

Rackete, 18 Temmuz'da bu soruşturma kapsamında ifade vermek üzere Sicilya'daki savcılığa giderken sütyen giymediği gerekçesiyle, bir İtalyan gazetesi tarafından eleştirilmişti.

Göç karşıtı, muhafazakar bir yayın politikası izleyen Libero gazetesi, Kaptan Rackete'yi savcılığa giderken sütyen giymediği gerekçesiyle "yüzsüzlükte sınır tanımamakla" suçlamıştı.

Libero'nun bu yorumu tepki çekti ve bir grup aktivist 27 Temmuz Cumartesi gününü "özgür memeler günü" ilan etti.

İÇİŞLERİ BAKANI SALVİNİ'DEN ALAYCI PAYLAŞIM

Kampanyanın organizatörleri Nicoletta Nobile ve Giulia Trivero, bu "provokatif girişimle" "kadınların, bedenlerinin kontrol altında tutulması yoluyla baskı görmelerine" karşı bilinç oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini Kaptan Carola'yla dayanışma eylemini hedef gösterdi. 

Sea Watch Kaptanı Carola Rackete'yi hedef alan göç karşıtı bakan Salvini alaycı bir dille, "Bazıları 27 Temmuz Cumartesi günü, Alman komünist küçükhanım Carola'yla dayanışma operasyonu başlatmış… Bu solcu dâhiler Kaptan Carola'yla dayanışmak için 'sütyen giymeden dolaşalım' diyor" dedi.

Salvini sosyal medyada yayımladığı videoda kahkahalar eşliğinde "Bunu ben uydurmuyorum, yalan haber değil… Bazı insanların kafasını anlamıyorum… Zavallı sol ne hale geldi" diye konuştu.

Salvini bugün de sosyal medyasından yayımladığı mesajda yine alaycı bir dil kullanarak "Bugün sütyensiz büyük gün!" dedi ve "büyük gazeteleri, entelektüelleri ve muhtelif solcuları" Carola Rackete'yi kahraman olarak gördükleri gerekçesiyle hedef aldı.

Sosyal medyadaki tartışmaya kimileri de "2019 yılındayız ama hala İtalya'da sütyen takıp takmamak bir sorun mu?" diye katkıda bulundu.