Mavi Marmara’nın bandırası neden değişti?

Yakın zamana kadar Türk bandıralı olan Mavi Marmara gemisi, Gazze’ye yola çıkmadan kısa süre önce Komor Adaları bandırasına geçmişti. Değişikliğin ayrıntıları, “Acaba bu hamle hükümetin bir uyanıklığı mı?” sorusunu getiriyor.
Çarşamba, 02 Haziran 2010 13:08

İsrail’in elit komando birlikleri ve helikopterler dahil askeri gücüyle saldırarak 9 sivilin ölümü ve onlarcasının yaralanmasına sebep olduğu Mavi Marmara gemisi, yakın zamanda Türk bandırasından Komor Adaları bandırasına geçmişti.

İHH Gazze’ye gitmek üzere kiralık gemi bulamayınca gemi satın alma yoluna gitmiş, Mart ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.’den (İDO) 1 milyon 800 bin TL’ye satın aldığı Mavi Marmara gemisini, satın alma işleminin hemen ardından Komor Adaları bandırasına geçirmişti.

Değişiklik olmasaydı?
Peki ne anlama geliyor bu değişiklik? Eğer gemi Türk bandırası olarak kalsaydı, uluslararası sularda gemiye yapılan bir saldırı, uluslararası hukuk uyarınca Türkiye topraklarına yapılmış sayılacaktı.

Bu durum, sadece duygusal bir öneme sahip değil. Türkiye, bir NATO üyesi. NATO’nun ünlü 5. Madde’si gereği askeri bloğa üye olan devletlerden birisinin topraklarına başka bir ülke tarafından yapılan saldırıda, blok üyeleri yapılan saldırıya topluca yanıt veriyor.

Bandıranın değiştirilmesiyle Türkiye, bir saldırı durumunda uluslararası hukuğun sunacağı yolları, hatta NATO müdahalesi ihtimalini dahi sınırlamış görünüyor.

(soL - Dış Haberler)