Kültür Bakanlığı'nın Gezi Parkı itirazına mahkemeden ret geldi

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Gezi Parkı'na Topçu Kışlası yapılmasıyla ilgili "yürütmeyi durdurma kararı"na karşı yaptığı itirazı reddetti.

Kültür Bakanlığının itirazını değerlendiren mahkeme heyeti oy çokluğu ile yürütmeyi durdurma kararını yerinde buldu. Mahkeme Başkanı bu karara muhalefet etti.

DHA'da yer alan habere göre, Mahkemenin Taksim Gezi Parkı'ndaki projeye ilişkin nihai kararının 2 ay içinde vereceği öğrenildi.

Peyzaj Mimarları Odası ve Mimarlar Odası’nın Gezi Parkı’ndaki çalışmalarıyla ilgili yaptığı itiraz üzerine İstanbul 6. İdare Mahkemesi, 7 Mayıs 2013tarihinde ilk inceleme sonucu ‘telafisi mümkün olmayan zararlar doğacağı’ gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Oy çokluğu ile verilen bu karara üye hâkim "çalışmaların durdurulmasına gerek yok" diyerek muhalefet etmişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı da itiraz etti
Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürütmeyi durduran bu karara itiraz etti ve savunmasını mahkemeye sundu. Bakanlığın itirazını değerlendiren mahkeme heyeti, oy çokluğu ile yürütmeyi durdurma kararını yerinde buldu. İlk kararda muhalif oy kullanan üye hâkim, bu kez projenin durdurulması kararının yerinde olduğunu belirterek bakanlığın itirazının reddedilmesi yönünde oy kullandı. Ancak bu seferde ilk karara onay veren Mahkeme Başkanı, bu kez karara muhalefet etti.

‘Yürütmenin durdurulması yönündeki kararın kaldırılması’ yönünde oy kullanan başkan, bakanlığın itirazının yerinde olduğunu belirtti. Mahkemenin Taksim Gezi Parkı'ndaki projeye ilişkin nihai kararının 2 ay içinde çıkacağı öğrenildi.

Öte yandan, İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin nihai Gezi Parkı kararını 2 ay içinde vermesi ve açıklaması bekleniyor.