'Kimse korkmasın bu ülkede halk var, avukatlar var'

Hukuksuzluğa Karşı Direnen Avukatlar, Çağlayan Adliyesi önünde avukatlara yönelik polis şiddeti ve baskıya karşı basın açıklaması gerçekleştirdi, ardından savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Hukuksuzluğa Karşı Direnen Avukatlar, 11 Haziran 2013 tarihinde 42 avukatın İstanbul Adliyesinde polis ve özel güvenlik görevlileri tarafından ağır bir şiddete maruz bırakılarak alıkonulduğunu, adliyede, polis otobüsünde, Emniyet Müdürlüğü'nde yaklaşık 10 saate varan hukuksuzluğa uğradığını duyurdu.

Bunun ne ilk, ne de son olduğunu belirten avukatlar, 8 Temmuz 2013 günü yine İstanbul Adliyesi içerisinde, 8 kişinin tutuklanması üzerine müvekkillerine yiyecek vermeye çalışan avukatların, çevik kuvvet ekiplerince engellendiği, darp edildiği, hakaret ve küfre maruz kaldığını dile getirdi.

13 Temmuz 2013 günü Taksim Polis merkezinde biri kadın 4 avukatın polis şiddetine maruz kaldığına dikkat çekilen açıklamada, yaşananlara tepki vardı.

Hukuksuzluğa Karşı Direnen Avukatlar adına basın açıklamasını okuyan Avukat Tolga Çakır, kendilerini hep muktedir, vatandaşı hep mazlum görmek isteyen devletin, avukatı “baş belası” olarak gördüğünü, bunu kitlesel avukat tutuklamalarıyla, Barolar hakkında açılan davalarla, polis fezlekeleri ile gösterdiklerini söyledi. Çakır, tutuklama ve diğer hukuksuzluklarda gerekçenin, “Avukatın müvekkilleri ile, Barolar ve diğer hukuk örgütlerinin halk ile kurdukları bağ" olduğunu açıkladı.

AKP'nin akıl almaz şiddetine karşı müvekkillerini adliyelerde, karakollarda yalnız bırakmadıklarını aktaran Çakır, 11 Haziran 2013 ve devamında olduğu gibi avukatların birbirlerini de yalnız bırakmadıklarına değindi.

Savcılığın, pervasız gaz kullanımında, eli sopalılarda, gaz kapsülü ile göz çıkaranlarda, hukuksuz emirlerde bulamadığı “suçu” adliye içindeki, karakol kapısındaki avukatta bulduğunu, ancak mızrağın çuvala sığmadığını belirten Çakır, hukuksuzluğun neresinden tutulursa ellerinde kaldığını söyledi.

Avukat Çakır “Biz müvekkillerimizi, birbirimizi savunurken alıkonan, darp edilen, hakarete uğrayan avukatlar, bugün suç duyurusunda bulunuyoruz ve halkımızla paylaşıyoruz: Buradayız! Kaçmayacağız, yılmayacağız, vazgeçmeyeceğiz. Halkımız gibi hukuksuzluğa karşı direneceğiz.” dedi.

Bu süreçte üyesi olsun olmasın meslektaşları alıkonuldukları, darp edildikleri zaman yanlarında olan, sonrasında basın açıklamalarıyla, hukuki başvurularıyla yalnız bırakmayan tüm Barolara ve kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Çakır sözlerine şöyle son verdi:

“Avukatlara saldırı hukuka, temel insan haklarına saldırıdır!
Avukatlara saldırı yargıya saldırıdır!
Avukatlara yönelik saldırılar son bulsun!
Avukatlara yapılan saldırıların failleri yargılansın!
Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde halka hukuka aykırı şiddet uygulayan suç işleyen tüm kamu görevlileri yargılansın!
Bugüne kadar haksız, dayanaksız suçlamalarla tutuklananlar derhal serbest bırakılsın!
Kimse korkmasın bu ülkede halk var, avukatlar var!”

(soL - Neslihan Koçaslan)