Erdoğan hala 'Topçu Kışlası' diyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tunus'ta konuştu: Topçu Kışlası'nı çevre duyarlılığı ile yapacağız. Eylemciler halkın otobüslerine zarar verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Afrika ziyaretinin son gününde Tunus'ta Gezi Parkı eylemlerini değerlendirdi. Başbakan Topçu Kışlası'nı yapacaklarını eylemcilerin halkın otobüslerine ve kaldırım taşlarına zarar verdiklerini söyledi. Başbakan basın toplantısında konuyla ilgili soruları şöyle yanıtladı:

Vekiliniz Bülent Arınç'ın dünkü açıklamalarının arkasında mısınız?

Vekilim ve yardımcım gerekli şeyi yapmıştır. Bizim dediğimiz şeyler belli ve belirlidir. Biz ne alttan alan, ne de aldatan olacağız ilkesi üzerine siyaset yapıyoruz. Tüm işler bu süreçte yürümektedir. Fakat gelenler bu şeyleri söylemişlerdir. Bu türlü şeyleri bu tip bir yarışa sokmanın gereği yoktur. Şunu verirsem bunu alırım gibi bir mantıkla devlet yönetilemez. Burada Topçu Kışlası var mı yok mu? Orada olmayan bir yapmanın vaadini ortaya koymadık ki... Orada yapılmış olan Topçu Kışlası'nın yerine yapılmış olan şu andaki uygulamayı aslına döndürüyoruz. Orada gerçekten mimarisiyle muhteşem bir eseri tekrar yapıyoruz. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu tip tarihi eserler aslına uygun olarak yapılır ve bununla gurur duyulur. Neden AKP iktidarı yapıyor diye onlar karşı çıkıyorlar? İstanbul’a yeni çılgın proje diye animasyonlarla göstermiştik. Ve bunlarla ilgili en ufak bir ifade kullanmıyorlar. Şimdi bu tip işleri yapıyorlar. Taksim'e biz aynı şekilde çevre duyarlılığı içerisinde işlemde bulunacağız. Çevre bir bütündür, yalnızca ağaç değildir. Asfaltları, kaldırım taşlarını sökmekte ve zarar vermektedirler. Halkın kullandığı otobüslere, duraklara zarar verilmesini sorgulamak lazım. Samimi vatandaşlarımın arasına kimlerin karıştığını da görmemiz gerekir. Ben bu vatandaşları ülkeyi ve çevreyi korumaya davet ediyorum.

Vekiliniz aşırı güç kullanımına maruz kalanlardan özür diledi, siz kabul ediyor musunuz, eylemcilerle diyalog kapısı açacak mısınız?

Değerli arkadaşlar, yardımcım gerekli açıklamaları yaptı. Siz tabii bizleri takip edemiyorsunuz. Bu iş aşırı kullanılmış bir gazla alakalıysa onunla ilgili üzüntümüzü dile getirdik. Bunları teyid etmemiz gerekiyor. Dünyada hiçbir yer yok ki, bunlara gelişmiş ülkeler de dahil, göz yaşartıcı gazı kullanmasın. Hiçbir hak hukuk dışı yollarla aranamaz. Eğer toplantı yapacaksanız bu işin yeri bellidir. Gider oralarda yaparsınız. Yürüyüş yapacaksanız da orada yaparsınız. Ancak istediğim yerde miting yaparım, yakarım, yıkarım derseniz buna müsaade edilmez. Biz 21 buçuk milyon oy almış bir partiyiz. Kapatılmayla karşı karşıya kalmıştık. Kapatılmayla ilgili adımlarda hiçbir zaman tabanımızı sokaklara dökmedik. Biz mücadelemizi demokratik olarak verdik ve sonra da yargı kararını verdi. Ve bize hakkımızı verdi. Kararı bizim lehimize olmuştur. Çok açık ve net bir şey söylüyorum. Biz çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşıyız. Ancak azınlığın çoğunluğa tahakkümünü hiç kabul edemeyiz. Bilmemiz gerekiyor ki yapılacak en iyi şey hukukumuzu korumaktır. İstanbul’un doğal güzelliğini de korumamız gerekiyor.