Erdoğan eylemler sonrası paçayı kurtarmanın peşinde...

Türkiye'nin dört bir tarafını saran eylem dalgası sonrasında Başkanlık hayali suya düşen Erdoğan, siyasette kalmanın yollarını arıyor. Bunun için yeniden seçilmesine engel olan AKP tüzüğünün değiştirilebileceği konuşuluyor.

Radikal'den Ömer Şahin'in haberi şu şekilde:

Gezi Parkı eylemleri ile başlayan olayları “büyük oyun” olarak gören AKP, erken seçimi konuşmaya başladı. Uluslararası çevreler ve içerdeki faiz lobisinin Türkiye’ye yönelik mühendislik çalışması yaptığına inanan AKP’de yerel ve genel seçimlerin birlikte yapılması tartışılıyor. Yerel seçimler önümüzdeki Mart, genel seçimler ise 2015 yılının Haziran ayında. İktidar, erken seçime “evet” derse Mart ayında 2 sandık aynı anda kurulmuş olacak. Başbakan Erdoğan’ın Taksim Kışla projesinden geri adım atmaması, Afrika dönüşü yaptığı konuşmalar erken seçimin işaretleri olarak görülüyor. AKP çevrelerinde erken seçimin hem parti içinde doğabilecek sorunları önleyeceği de belirtiliyor

3 Dönem Kuralı ne olacak?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakanla beraber yaklaşık 75 kişi parti tüzüğünde yer alan “3 dönem kuralı” gereği seçimlerde aday olamıyor. AKP, erken seçim durumunda bu kuralı değiştirmeyi göze aldı. AKP’li bir yetkili, “Uluslar arası bir komplo varken tüzüğün hükmü mü olur?” dedi.

Kritik MKYK toplantısı
AKP’nin 100’ncüsü yapılacak olan yarınki Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı büyük önem taşıyor. Olası bir erken genel seçimin kaderi o toplantıda belli olacak. Normalde Ankara’da yapılacak olan toplantı İstanbul’a alındı.