Bülent Arınç halka tehdit yağdırdı: Onlar da anında bastırılır...

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ülkenin her yerinde sokağa çıkan yüzbinler tehdit etti. Arınç, "Gösteriler Gezi Parkı eyleminden çıktı. Yasal olmaktan çıktı. Sokaklarda, mahallelerde bunlar devam edebilir. Onlar da anında bastırılır ve sorumluları hakkında yasal işlem başlatılır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bir televizyon programında yaptığı açıklamalarda halkı tehdit etti.

Halka 21 gündür saldıran bir hükümetin Başbakan Yardımcısı olan Arınç, ''Kusura bakma burası dingonun ahırı değil hukuk devleti'' sözleri dikkat çekti.

Arınç polisin katlettiği Ethem'i suçlamaya kalkarak, "Ethem için kamera görüntüleri de var. Bir can bizim için çok kıymetli. Ama o eylemlerin arasında nasıl bir rolü vardı ve o sırada nasıl yaralandı ve hayatını kaybetti. Bırakalım kararı yargı versin" dedi.

Arınç asker müdahalesi konusunda ise şöyle konuştu: "Valiler, önce polisleri, yetmezse jandarma güçlerini, eğer olaylar yayılırsa valilerimizin isteğiyle oradaki askeri güçler de huzurun sağlanması için görev yapabilir."

İşte Arınç'ın açıklamalarından satır başları:

"Milletvekilleri de dağıtıldı"
Polisle çatışmaya girenlere CHP’li vekiller de katıldı. Onlar da güvenlik güçleri tarafından dağıtıldı. Gezi Parkı’nda belediye tarafından ağaçlandırma başladı. İnsanlar orada iç içe hijyen şartlarının olmadığı ortamda yaşıyorlardı. Şimdi Gezi Parkı eskisinden daha güzel bir noktaya getirilmeye başlandı.

Sokaklara, mahallelere saldırı hazırlığı mı?
Gösteriler Gezi Parkı eyleminden çıktı. Yasal olmaktan çıktı. Sokaklarda, mahallelerde bunlar devam edebilir. Onlar da anında bastırılır ve sorumluları hakkında yasal işlem başlatılır. 20 gün önce başlayan masum gösteriler bence tamamen bitmiştir

"78 ilde 1 milyonu aşan göstericiler Gezi bahanesiyle..."
İlk günlerde polisin aşırı şiddet uyguladığını Başbakanımız da ifade etti. İlk gün 40-50 kişi ile başlayan olayların polislerin gaz kullanmasıyla, oradaki çadırın ateşe verilmesiyle ki sorumluları da çok karmaşık, aşırı orantısız güç kullanmasaydı olayların büyümeyeceğini ifade ettiler. Bunu ben de ifade ettim.

İlk planda aşırı güç kullanılmasaydı kalabalıklar toplanmayacaktı. 78 ilde 1 milyonu aşan göstericiler Gezi bahanesiyle farklı amaçlarla gösteri yaptı.

Gezi Parkı’nda başlayan olayların devamı veya onlara dayanışma olarak ortaya konuldu. Emniyet Müdürü, Vali orada aşırı güç kullanımı varsa inceleme başlattılar.

Gösteriler devam ederken, polis de bu olaylara müdahale ederken soruşturmanın bitmesi mümkün değil, olaylar durursa soruşturma biter demiştim.

Ön rapor tanzim edilmiş durumda. Emniyet bunun gereğini yerine getirir. 3-4 canımıza mal oldu, araçlar tahrip oldu. Orada aşırı güç kullanılmasıyla olayların bu noktaya gelmiş olması paraleldir sözü yanlıştır. Sadece İstanbul’da değil Ankara ve İzmir’de de polis müfettişleri olaylarla ilgili soruşturma yaptığı söylenebilir.

"Son yıllarda polis çok da iyi eğitim aldı"
Polis bizim kolluk gücümüz. Son yıllarda polis çok da iyi eğitim aldı. Şu anda sayıları 300 bine yaklaştı diye tahmin ediyorum. Polisin asayiş güçleri ve terörle mücadelede çalışanları çok karmaşık olaylarla mücadele diyorlar. Çok iyi yetişmiş anarşist gruplar polisle çatışmaya giriyor.

Polise verilen talimat şudur: Öncelikle pasif konumda olacaklar. Bunu polis çok güzel yapıyor. Bazen rica ederek, bazen anlaşarak…
Fotoğraflara ve kamera kayıtlarına bakın. Polis daima pasiftedir.

Avukatlara saldırı normalmiş...
Utanmadan bir Ankara CHP vekili polisin karşısına geçti, annesine küfredecek kadar alenen hakaret etti. Polis bir şey yaptı mı? Yapmadı. Bir BDP vekili emniyet amirine tokat atmıştı, emniyet amiri bir şey yapmamıştı.

Ama bazen iş çileden çıkıyor. Olayların büyümesi halinde de elindeki yetkileri kullanacak. Polisten şikayet edenler her şeyi yakıp yıkanlar. Kusura bakma burası dingonun ahırı değil hukuk devleti. Çağlayan Adliyesi’nde avukatlar protesto yapmış. Cumhuriyet Başsavcısı da diyor ki 600 tane hakim görev yapıyor. Davacısı davalısı var. Bu eylem adliyenin düzenini bozdu. Bir yerde düzenin bozulması halinde onlara müdahale edilebilir.

Divan otel de hedefte
Kendilerini oraya atanlar varsa, suç işledikleri hakkında kesin kanaat edinilmişse polisin oraya girmesi doğal karşılanabilir. Ama orada polisin gaz atması falan tasvip edilemez.

Polis 20 gündür eylemciler olduğu halde hiçbir otele girmemiştir belki de girmesi gerekirken. Divan oteli maşallah eylemcilere lojistik destek sağlamaya, gıda yardımı sağlayan bir kurumun merkezi oldu.

Ethem'i suçlamaya kalktı: Ama o eylemlerin arasında nasıl bir rolü vardı
Çok acı bir olay. 15-20 gündür yoğun bakımda olan bir kişiydi. Bir polisimiz veya komiserimiz Adana’da köprüde düşüp şehit oldu.

Abdullah isimli bir gencimiz Hatay’da hayatını kaybetti. Orada da ilk iddia polis kurşunuyla öldüğü yönündeydi. İlk otopsi bulgularında başına vurulduğu yönündeydi.

Ethem Sarısülük öldü diye çok defalar ismini geçirdiler. Biz de yalanladık. Ama sanki birleri ölümünü istiyordu. Bundan da çok emindik.

Bu olaylarda bizim en büyük korkumuz ölüm olayı olmasıydı. Bu olayın tabii seyri içinde de olabilir. Bizim aldığımız istihbarat bizzat eylemcilerin kendi içinden ölülerin artması noktasında çaba gösterdiğidir.

Ama eylemciler çok profesyonel. Bir çocuğu 12 metreden attılar ve çocuk hala hastanede Adana’da.

Telsizlerle, zellolarla, yurt içinden yurtdışından verilen emirlerle olaylar işin içinden çıkılmaz hale geliyor.

Ethem için kamera görüntüleri de var. Bir can bizim için çok kıymetli. Ama o eylemlerin arasında nasıl bir rolü vardı ve o sırada nasıl yaralandı ve hayatını kaybetti. Bırakalım kararı yargı versin.

Sosyal medyaya sansür girişimi
Bilişim suçları ile ilgili çıkarılan bir kanun var. Bu konuda paylaşım sitelerindeki hakaretler, ve bunların sonuçsuz kalması insanları üzüyor
Ağza alınmayacak küfürlerle birine hakaret edildiğini düşünün. İlk günlerde başlayan tweetlerle olayların ne hale geldiğini gördük.
Çocuğum için AVM’nin ortağı diye yazıldı. Üzüldüm tabi.

Cemil Bey'in çocuğu için TOMA’lara bilmem ne sağlayan…

Bence denetlenmesinde fayda var.

Biz paylaşım sitelerini yasal düzene içine alamayız. Ama haber siteleri için bir düzenlememiz vardı

Kazlıçeşme'de nokta gibi kalırlar iddiası
Gezi Parkı olayın bitmiş olduğunu söyledim. Taksim ve AKM’deki işgalin kalktığını söyledim. Gösteriler tamamen bitti mi diye sorarsanız her gün her grup gösteri yapabilir.

Sendikalar protesto gösterisi yapacak diye duydum. Türkiye’de hukuk var mı biz ona bakarız. Kazlıçeşme’de milyonlarca insanın toplandığı bir miting yaptık. Hukuka bağlı bir insan ancak hukukun gösterdiği yerde gösteri yapabilir. İstanbul’da Kazlıçeşme, Ankara’da Sincan.

Ama onların amaçları üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Kazlıçeşme’ye gelseler nokta gibi görünürler. Onlar şehrin içinde kavga çıksın, zarar verilsin diye koşuyorlar.

Hangi şehrimizde hangi eylemin yapacağını bilmemiz mümkün değil. Ama bize düşen hukuka aykırı eylem varsa bunlara engel olmak.
İşte polis, yetmiyorsa jandarma, yetmiyorsa TSK. Bu yetkiler kanunlarda var. Şimdilik bunlara ihtiyaç olmadı. Polis bunların üstesinden geldi.

Gerekirse asker de görev yapar
Valiler, önce polisleri, yetmezse jandarma güçlerini, eğer olaylar yayılırsa valilerimizin isteğiyle oradaki askeri güçler de huzurun sağlanması için görev yapabilir.

Hamdolsun ki polisler bile bu kanunsuz olayların önünü kesmek için var gücüyle çalışıyor.