Ali İsmail aramızdan ayrılalı tam bir yıl oldu...

Haziran Direnişi eylemleri esnasında polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın aramızdan ayrılmasının üzerinden tam bir yıl geçti.

(soL - Haber Merkezi) Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü birinci sınıf öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, 2 Haziran 2013 tarihinde Eskişehir’de yapılan Gezi Parkı'na destek eylemlerine katılmıştı. 19 yaşındaki Korkmaz, polisin gazlı müdahalesi sonrasında kaçtığı sokakta sivil polisler tarafından ağır bir şekilde dövüldü. Aldığı darbeler sonucunda hastaneye giden Ali İsmail, hastanede doktorun "birşeyin yok" diyip eve göndermesinin ardından kötü olmasının üzerine tekrar hastaneye gittiğinde beyin kanaması teşhisi koyuldu ve bir daha gözlerini açamadı. Ali İsmail'in yaşamını yitirmesinin ardından Türkiye'nin bir çok üniversitesinde üniversite öğrencileri eylemler yaptı, taraftar grupları ve halk sokaklara döküldü.

Ali İsmail, 3 Haziran’da saat 01.00 sıralarında saldırıya uğradı. Daha sonra hastaneye gitti. Sabah evine döndü. Uyudu. Aynı gün 17.00 sıralarında uyandı. Odunpazarı Polis Merkezi’ne gidip ifade verdi. İfade sırasında hatırlamakta ve konuşmada güçlük yaşıyordu. Sorulara başını eğerek yanıt verebiliyordu. Ali İsmail Korkmaz’ın 3 Haziran’da saat 19.41’de tutanaklara geçen anlatımları, son tanıklığı oldu. O gün şunları anlattı: “Eski gar arkasından evime gittiğim sırada 5 - 6 kişilik bir grup önüme geçerek, ellerindeki sopalarla saldırdı. Kafama, sırtıma, omzuma ve bacaklarıma vurdular. Yere düştüm. Saldıran grup yere düşünce bırakıp kaçtı, tam hatırlayamıyorum. Can havliyle kaçıp evime gitmeye çalışırken Özbesin isimli marketin önünde ev arkadaşım Fırat Köse ile karşılaştım. Kuzenim Okan’a haber verdi. Hastaneye gittik. Gerekli tedavi yapıldı. Beyin tomografisi çekilemediği için Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne yönlendirdiler. Kolumu bandaja aldılar. Tomografi çektiler. Dün konuşma zorluğu yaşamıyordum. Ama bugün hatırlama zorluğu çekiyorum. Bir dişim sallanıyor. Başım ağrıyor. Bana kimlerin neden vurduğunu bilmiyorum, sivil kıyafetliydiler. Şikayetçiyim…”

Ali İsmail bu ifadeden sonra Eskişehir Devlet Hastanesi’ne gitti. Kontrolde, beyin kanaması geçirdiği saptanınca acilen Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gönderildi. Ertesi gün ameliyata alındı. Fakat bir daha, 37 gün boyunca gözlerini açamadı. 10 Temmuz’da ölüm haberi geldi.

O gün neler oldu?
Ali İsmail Korkmaz, bir süredir kuzeni ve üniversiteden arkadaşları Okan Korkmaz, Turan Gürler, Ahmet Uygun ve Fırat Köse ile aynı evi paylaşıyordu. Fırat Köse’yle aynı eve çıkmak için hazırlık yapıyorlardı. 2 Haziran akşam saat 20.00 sularında yemek yedikten sonra Köse’yle evden çıktılar. Ali İsmail, arkadaşı Köse’den ayrıldıktan sonra Turan Gürler’le buluşup Yunus Emre Caddesi’ndeki eyleme katıldı. Gürler’in anlatımına göre, polis müdahalesinden sonra birbirlerini kaybettiler. Gürler, arkadaşı Korkmaz’ı yaklaşık yarım saat sonra tramvay durağında buldu. Anlattığına göre, Ali İsmail kolunu tutuyordu, darp edilmişti. Ne oldu’ diye sorduğunda, “Polis copladı, tekmeledi ve kafama darbe yedim” dedi. Bilinci yerinde değildi. Evdeki diğer arkadaşları da bir süre sonra yanına geldi. Ahmet Uygun, Ali İsmal’i yerde otururken gördü: “ Başında şişlik ve burnunda yara vardı. Sağ kolunu diğerinin altına almış halde tutuyordu. ‘Ne oldu’ diye sordum. ‘Hatırlamıyorum’ dedi. Yürümeye başladık. Tekrar ne olduğunu sorduk. ‘Bizi tekmelediler’ dedi. ‘Kim?’ diye sorduk, hatırlamadığını söyledi.” O gece önce Mavi Hastanesi’ne gittiler. Korkmaz, ambulansla Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Tomografi çeken doktor Hasan Gülcü, ‘başında bir şey olmadığını, filmde bir şey görünmediğini’ söyledi. Ağrı kesici iğne yapıldı, kolunda kırık olmadığı söylenerek omzu bandajla sarıldı. Ali İsmail, “Cuma günü sınavım var” dedi. Doktor Gülcü, “2 - 3 güne bir şeyin kalmaz” diyerek, kas gevşetici yazdı. Saat 07.30’a kadar hastanede ortopedi uzmanını beklediler. Sıra için başvurduklarında, “Adli vakadır, bakamayız” dediler. Servis yetkilileri, “Önce polis ifade verin, öyle gelin” dedi. Böyle olunca tramvaya binip eve döndüler. Ali İsmail eve gitti, uyudu. Saat 17.00 sıralarında uyandı ve karakola gitti.

Olaya ilişkin savcılığa ifade veren tanık, Korkmaz’ın Sanayi Sokak’ta eli coplu sivil polis ve sopalı kişilerden oluşan 5-6 kişilik bir grup tarafından dövüldüğünü, başı hedef alınarak tekme ve sopayla vurulduğunu anlattı.

Ali İsmail Korkmaz komaya girmeden önce karakola verdiği son ifadede, "Sopalarla vurdular. Neden vurdular bilmiyorum" dedi.

Tanık: Dövdükten sonra ‘İyi stres attık’ dediler
Korkmaz’ın Sanayi Caddesi’nde dövülerek öldürülmesine ilişkini soruşturmada ifadesi alınan ve daha sonra yaptığı gizli tanıklık başvurusu savcılıkça reddedilen tanık, üniversiteli gencin polisler ve siviller tarafından dövüldüğü anlatarak, o geceyi şöyle anlattı: “Yunus Emre Caddesi’nde çevuk kuvvet saldırıya geçince iki şahsın bizim olduğumuz tarafa koşarak geldiğini fark ettim. İsmail önde, diğer şahıs arkadaydı. Elinde budaklı odun olan şahıs İsmail’e hamle yaptı, yakalayamadı. Elinde beysbol sopası olanla bunun yanındaki 3-4 tane polis copu olan şahıs İsmail’i yakaladı. Sopa ve coplarla darp etmeye başladılar. Elinde bir şey olmayan sivil şahıs tekmeyle vuruyordu. İsmail yere düştü ve kaldırımda oturur vaziyette durdu. Bu esnada cop, sopa ve ayakları ile darp etmeye devam ettiler. İsmail iki elini başına doğru tutuyordu. Elinde beysbol sopası olan şahıs yüzüne tekmeyle vurunca İsmail düşerek başını kaldırıma çarptı ve kendinden geçti. Bir dakika baygın vaziyette kaldı. Elinde sopa olamayıp İsmail’i döven şahıs ‘İyi stres attık’ dedi. İsmail birkaç dakika sonra kendine geldi. Elinde beysbol sopası olan şahıs kefredip ‘Sen hala burada mısın, git buradan’ dedi. İsmail de sessiz bir şekilde karşılık verdi. Şahıs ‘Sen bana ne dedin’ diyerek, kafasına vurdu. Birkaç kez de tekmeyle beline durdu. İsmail Asarcıklı Caddesi’ne doğru koşarak gitti.”

Son sözleri: Polis copladı
Bu arada, Korkmaz’ın yaralandıktan sonra yardıma çağırdığı beş arkadaşı da tanık olarak dinlendi. Arkadaşları Korkmaz’ın “Polis beni copladı, sivil vatandaşlar da vardı” dediğini anlattı. Korkmaz’ın ilk hastaneye gittiğinde “Merdivenden düştüm” dediği, ertesi gün de Odunpazarı Karakolu’na gidip dövüldüğünü anlattığı belirtildi. Avukatı, Korkmaz’ın korktuğu için ilk gün dövüldüğünü gizlediğini söyledi.

Ali İsmail Korkmaz'ın otopsi raporu cinayeti doğruladı
Ali İsmail Korkmaz'ın otopsi raporunda Ali'nin ölümünün "kafa travmasına bağlı beyin kanaması ve buna bağlı komplikasyonlar" sonucu gerçekleştiği belirtilirken, ölümün kalp rahatsızlığı sonucu gerçekleşmediği vurgulandı. Ali İsmail Korkmaz'ın otopsi raporuna göre ölüm nedeni kafasına aldığı darbeler oldu.

'Korkacaksın, titreyeceksin, yıkılacaksın adi hükümet!'
Ali İsmail Korkmaz'ın Facebook hesabından son paylaşımları ve mesajları çok şey anlatıyor. Ali'nin son sözleri: "Korkacaksın, titreyeceksin, yıkılacaksın adi hükümet!" .

Ali İsmail savaşa karşı Suriye halkının yanında
Antakyalı üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, üniversiteye giderken Antakya'ya hitaben yazdığı bir ileti savaş karşıtı Antakya halkını selamlıyor. İletide, Ali İsmail Korkmaz'ın üniversite okumak için Eskişehir'e giderken Antakya'ya ve bölgedeki savaş karşıtı eylemlere yönelik çağrısı yer alıyor. Ali İsmail, Antakya halkına seslenerek, "Savaşa karşı gelen, şehrimiz üzerinde kötü emelleri olanlara karşı direnen halkım! Şehrime iyi bakın!" diyor.

Ali İsmail'in 18 Eylül 2012'de yazdığı ileti şu şekilde: "Direnen Antakya halkı... Şehrine sahip çıkan sevgili halkım.. Şehrimi ve sizi hep sevdim... Her zaman bedenimle ve ruhumla bir parçanız oldum... Sesinize ses kattım, direnişinize destek oldum... Artık sadece ruhumla yanınızdayım... Kendine iyi bak Ey Antakya! Savaşa karşı gelen, şehrimiz üzerinde kötü emelleri olanlara karşı direnen halkım! Şehrime iyi bakın!"

Düşlerinde özgür dünya
Fenerbahçe tribün gruplarından Vamos Bien üyeleri, tribün içinde grup olarak kendilerini feshetmiş olsalar da, hem yaratıcılıkları hem de üreticiliklerini devam ettiriyor. Fenerbahçe tribünlerinden Okul Açık'ta karşılaşmaları takip eden Vamos Bien üyeleri, Eskişehir'deki Haziran Direnişi eylemlerinde, polis ve siviller tarafından katledilen Ali İsmail Korkmaz için bir tezahürat yazdı.

Fenerbahçeli olduğu bilinen Ali İsmail Korkmaz için yazılan tezahüratın sözleri şöyle:

Daha 19 yaşında, düşlerinde özgür dünya
Öptüğü çubuklu forma, yaşayacak anısında
Ali İsmail Korkmaz, Fenerbahçe yıkılmaz

'Unutursak kalbimiz kurusun'
Ali İsmail Korkmaz'ın yaşamını yitirmesinden ardından üniversitelerin hepsinde anmalar yapıldı. Kent meydanlarında büyük yürüyüşler düzenlendi. Ali İsmail'in adı ile kütüphaneler açıldı, parklara Ali İsmail ismi verildi. Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) birçok üniversiteden öğrencilerle büyük bir kalabalıkla Eskişehir'e Ali İsmail Korkmaz heykeli dikti. Ali İsmail'in ailesi de törende yer alırken, çok sayıda sanatçı destek için Eskişehir'e gitti.

Ali İsmail'in 13 yaşında çekilmiş görüntüleri: