AKP tehdit etmeye devam etti: Yasadışı eylemlere izin verilmeyecek, gerekenler yapılacak

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç açıklamalarda bulundu. Başbakan'ın talimatlarını açıklayan Arınç, ailesinin açıklamasına rağmen Adana'da polisin öldürüldüğü yalanını yinelerken, "yasadışı eylemlere kesinlikle izin verilmeyecek, gerekenler yapılacaktır" tehdidi savurdu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, milyonların sokağa döküldüğü eylemlere ilişkin 6.5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Halkın ayağa kalktığı eylemi dış güçlere havale etmeye çalışan Arınç, halka tehdit savurmayı sürdürdü.

Arınç'ın açıklamasının satır başları şöyle:

Hükümet olarak Gezi Parkı’ndaki olaylarla ilgili bir müzakere açtık. Alınması gereken tedbirler sayın Başbakanımız tarafından ilgili arkadaşlarımıza iletildi. Bildiğiniz gibi hafta sonu Ankara ve İstanbul’da legal mitingler yapılacaktır. Bu mitinglerde de sayın Başbakanımız bu olaylar başladığından bu yana geçirdiği safahatı anlatacaktır.

Taksim’de ve Kızılay’da gruplar zaman zaman toplanmakta. Bir takım aşırı gruplar ve illegal örgütler de bu toplantıları bahane ederek çevreye zarar vermektedir. Ambulanslardan tutunuz, polisimizin kullandığı araçlara ve özel araçlara kadar büyük bir tahribat gözlenmektedir. Giderek azalmaktadır ama bu sürede can kaybı ve yaralananlar olmuştur. Türkiye bunu yaşamamalıydı. Olaylara neden olan gerçek sebebi az çok biliyoruz.

Türkiye’de artık yasadışı eylemlere kesinlikle izin verilmeyecek ve bunlara karşı gerekenler yapılacaktır. Eğer konu insan hakları, çevre duyarlılığı ve demokrasi ise bunları muhataplarıyla konuşmayı gerçekten isteriz. Sayın Başbakanımız bazı gruplara sanırım Çarşamba günü için randevu verdi. Onlara işin gerçeği anlatılacaktır. Halkımızın huzur ve güvenlik içinde olması için gereken mücadeleyi sürdüreceğiz.

Gelen sorular üzerine Arınç şu açıklamaları yaptı:

Başbakan kimlerle görüşecek?
-Başbakan kimlerle görüşecek bilmiyorum. Ama bir grubun talepte bulunduğunu ve başbakanın onlarla görüşeceğini biliyorum. Taksim Gezi Parkı Platformu adıyla beni ziyaret eden grubun açıklamalarını dinlediniz. Kendilerine bu ismi vermiş bir grup benden randevu istemiş, ben de verdim. Taksim Gezi Parkı konusunda ne düşündüklerini sordum, bana bazı bilgiler verdiler. Ben kendilerine ne yapıp ne yapamayacağımızı açıkça söyledim.

Yürütme durdurma kararı verildiğine ve 4 tane de ayrı dava olduğuna göre bu karara uyacağımızı bildirdiğimize göre ilgili tüm paydaşlar bu konu üzerinde görüşebilirler. Onlar mutlaka şu olsun bu olmasın noktasındaydılar. Bu konuda bizden bir karar beklemeyin. Bu konuyu yeni baştan görüşebiliriz ama diğer talepler politik taleplerdir. Patrona Halil isyanı’nda kelle ister gibi şunlar görevden alınsın, gözaltındakiler bırakılsın gibi bir anlayış Ak Parti iktidarında kesinlikle olamaz. Polisimizi öldürenler de bu serbest bırakılacaklar arasında mı?

Türkiye Cumhuriyeti bir kabile, aşiret devleti değil, hukuk devleti. Herkes yaptığının karşılığını görür. Şunları yaparsanız iyi olur, yapmazsanız ortalığı yakar yıkarız anlayışı doğru bir anlayış değil. Bunların Taksim’deki duyarlılığı ne kadar temsil ettiği de tartışmalı. Bizi arayanlar bu görüşlerin kendi taleplerini yansıtmadığını söyledi. Taksim konusunda duyarlı olmak bizi ziyarete gelenlerle sınırlı değil.

Esnafın zararı karşılanacak mı?
Şüphesiz bu talepleri hükümetimiz görüşecek ve karara bağlanacaktır. Sanırım kendilerine en kısa sürede müjdeyi vereceğiz.

Olayların dış bağlantısı var mı?

Somut deliller var, bir tane de değil. Yargı sürecindeyiz. Olayın iç ve dış boyutları üzerinde ciddiyetle duruyoruz. Bu olaylar bir merkezden planlanıyormuş gibi ve içeriden de olayları olduğundan daha büyük gösterme noktasında çalışmalar var. Olayın istihbarat boyutu sizlerle paylaşılmayabilir ama gerekenler en kısa sürede yapılacaktır.

Ethem Sarısülük'ün vurulması konusunda ne yapacaksınız?
Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor.

Çarşı Grubu kurucusunun bıçaklanması ve alkol konusundaki açıklamalarına ilişkin neler söyleyeceksiniz?
Burada içki içilmesin dediği için bıçaklanmıştı. Arkadaşımızın taburcu olurken söyledikleri Türkiye’ye ibret olmalıdır. Bu yaşananları asıl kimlerin provoke ettiğini göstermektedir. Çarşı Grubu bu gösterilerden tamamen çekilmektedir. Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarlarının da işin geldiği bu noktadan sonra biz bu iste yokuz diyerek çekildiklerini ya da çekileceklerini düşünüyorum.