Korunan alandaki bu villalar ‘göze batmayacak!’

Korunan alandaki bu villalar ‘göze batmayacak!’

Yusuf Yavuz
26/12/2014 Cuma

Dünyanın önde gelen koruma örgütlerinden biri olan Uluslar arası Akdeniz Deniz Kaplumbağaları Koruma Birliği (MEDASSET), Antalya’nın Kaş ilçesindeki Patara antik kenti çevresindeki yapılaşmalara tepki gösterdi. Bölgede 1988 yılından buyana koruma çalışmaları yürüten ve bu çalışmaları düzenli olarak raporlar halinde yayınlayan MEDASSET, alanda yaşanan sorunlar hakkında Türkiye’nin de imza koyduğu uluslar arası sözleşmeler aracılığı ile yaptırımların uygulanması konusunda yetkilileri uyarıyor.

BAKANLIK ‘HER ŞEY YASAL’ DEDİ, VİLLALAR BAŞLADI
2008 yılında hazırlanan ‘Patara Koruma Amaçlı İmar Plan’ı kapsamında bölgede yaklaşık 400 ila 750 yeni konutun yapımına olanak sağlanacağı yönündeki açıklamalar üzerine harekete geçen MEDASSET, Türk yetkililerle temasa geçerek ‘Patara'ya kıymayın’ çağrısında bulunmuştu. Ancak alandaki kooperatifler tarafından inşa edilmesi planlanan ikinci konutla için MEDASSET’e yanıt veren Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘endişeye gerek yok, her şey yasal’ şeklinde görüş bildirmişti. Bunun ardından Patara kum tepelerinin hemen arkasındaki alanda 27 villanın inşaatı geçtiğimiz yıl tamamlandı. 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı’nı kapsayan yeni villa inşaatlarının ise temelleri atılmaya başlandı. Yüzde 10 yapılaşma oranını içeren imar planı çerçevesinde yapılması planlanan konutların bir kısmının inşaatı sürerken, kimi emlak sitelerinde subasman seviyesinde satış ilanlarının verilmesi de dikkati çekiyor.

İNŞAAT, YANGIN VE ÇÖP PATARA’YI TEHDİT EDİYOR
Patara’daki yapılaşma baskısını yakından izleyen MEDASSET’in 2014 yılındaki sorunlara ilişkin hazırladığı raporda, alanın Barselona Sözleşmesi kapsamında koruma altında olduğunu anımsatılarak, “Türkiye’nin bozulmamış kumulları içerisinde yer alan Patara’nın muhteşem güzellikteki kumsalında 2014 yılında yeni bir plaj bar, kum tepelerinin iç kısmında ise konutlar inşa edilmiştir. Koruma statüsüne rağmen bölgede çöp, orman yangınları, kötü plaj mobilyaları ve bilinçsiz işletmecilik gibi sorunlar kaydedildi” bilgisine yer verildi.

BERN SÖZLEŞMESİ YETKİLİLERİ YERİNDE İNCELEME YAPACAK
Uluslararası öneme sahip eşsiz bir doğa mirası olan Patara’da kum tepelerinin iç kısmında yer alan 27 villa inşaatının 2013 yılında tamamlandığına dikkat çekilen MEDASSET’in raporunda, yaklaşık 300 yazlık konutun inşa edilmesine yönelik girişimin de devam ettiği belirtilerek, Patara’yı tehdit eden baskılara karşı yetkililerin doğal yaşamı koruması çağrısında bulunuldu. Raporda ayrıca Fethiye ve Patara’daki sorunlara ilişkin Bern Sözleşmesi Daimi Komitesi’ne yapılan şikâyet dosyasının kabul edildiği belirtilerek, 2015 yılı içerisinde Bern Sözleşmesi yetkililerince yerinde inceleme yapılacağı ve ardından iyileştirici önlemlerin alınması için çalışmalara başlanacağı kaydedildi.

KORUMA PLANI ‘GÖZE BATMAYAN’ YAPILARA İZİN VERİYOR
Uluslar arası koruma örgütlerinin de tepkisini çeken Patara’daki ikinci konut girişimleri, Türkiye’nin bütüncül planlama yapmaktan uzak ve ranta dayalı inşaat politikalarının bir sonucu olarak değerlendiriliyor. Bölgenin tarihi ve doğasıyla bi bütün olarak korunması gerektiğini altını çizen uzmanlara göre aksi durumda Akdeniz’in en iyi korumuş kumsallarından birine sahip olan Patara kısa süre içinde Side ve Bodrum gibi betona gömülebilir. Ancak 2008 yılında Antalya Koruma Kurulu’nca onaylanan Patara Koruma Amaçlı İmar Planı’na gore ‘köy yerleşimi’ ve ‘kooperatif alanı’ olarak iki bölgeye ayrılan alanda, arkeolojik Alana zarar vermeyecek, uyumlu ve ‘göze batmayan’ ev, pansiyon ve günübirlik tesislerin yapımına izin verilebilecek. Ayrıca ilgili komisyonun izniyle kamuya açık sosyal tesisler, restoran, büfe ve kafeterya gibi üniteler de yapılabilecek.