Kurdewarî’ye Dair…

Kurdewarî’ye Dair…

Özkan Öztaş
11/11/2014 Salı

Öncelikle isminden Başlayalım. Ne anlama geliyor Kurdewarî?

Kurdewarî, Kürtçe'de Kürtlerle ilgili, Kürtlere özgü demek. Bu blogda, soL’un bu yeni döneminde Kürt kültürü ve tarihini, Kürdistan coğrafyasını anlatmaya, bu toprakların sesi olmaya çalışacağız.

Peki bu bölümde sadece Kürt kültürü dışında başka kültürel üretimler olacak mi?

Elbette sadece Kürt kültüründen ibaret olmayacak. Kısaca Mezopotamya’nın tüm sesleri, tüm renkleri buradan okuyucuya ulaşacak. Koca bir tarih ve medeniyet… Bunu sadece Kürt kültürü ile sınırlamak çok mümkün görünmemekte zaten. Türkler, Kürtler, Ermeniler, Süryaniler, Araplar… Sadece kültürel üretimlerle de sınırlamadan, bir bütün olarak bu değerleri, kimi günlük gelişmeleri aktarmaya çalışacağız.

Ancak Kürt halkı ve kültürü bu toprakların hem tarihinde hem de siyasal yaşantısında önemli bir yere denk düşüyor. Yoğun olarak Kürtlere özgü ve Kürtlerle ilgili üretimlerde bulunulması doğal karşılanacaktır. Biraz da bu yüzden Kurdewarî.

Kurdewarî’de neler bekliyor soL Portal okuyucularını?

Kurdewarî, burjuva medyasının hasıraltı ettiği üretimleri, unutturulmaya çalışılan ilerici, seküler ve aydınlanmacı figürleri, Mezopotamya’nın kültürel değerlerini taşıyacak. İnsanlar bu alanlara dair günlük hayatta pek çok şeye temas ediyor fakat çok az bilgiye ulaşıyor. Kurdewarî bu bilgileri, değerleri bilginin kaynağından ve üretildiği yerden aktarmaya çalışacak. soL Haber Portalı’nın geçtiğimiz süreçlerde benzeri üretimler ve temaslarla bunu yapabildiğini göstermiş olduk. Bu hem Cizre’den dünyaya açılan Kürtçe rock müziğin penceresidir hem de Urfa’da ortaya çıkarılan IŞİD’e ait bir hastane haberi… Bu açıdan bakıldığında bir üretimin sürekliliğine ve derinleşmesine örnek olacak.

soL Portal’ın bugüne dek yaptığı üretimlerden farkı ne olacak o halde?

Aslında soL Portal'ın bugüne dek bu alanda ürettiği ve ortaya koyduğu emeğin dışında, farklı bir şeyden ziyade, spesifik olarak buraya odaklanan ve Mezopotamya'dan beslenen bir çalışma olacak. Kimi yazarlar, çevirmenler, aydinlar ve sanatçılar konuğumuz olacak. Okuyucuların, güne ve Mezopotamya'ya soL'dan bakma olanaklarını sağlamış olacağız.

Görüşmek üzere...