Duran Kalkan: PKK silah bırakmaz, niye bıraksın?

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, PKK'nin çözüm süreci ekseninde silah bırakacağı yönündeki tartışmalara "PKK silah bırakmaz, niye bıraksın? Kürt silah bırakmaz. Türk devleti silahsızlansın!" diye cevap verdi.
Salı, 17 Şubat 2015 18:45

Med Nuçe televizyonuna açıklama yapan Kalkan'ın sözleri şöyle:

Öz savunmasız özgürlük olmaz, öz savunmasız varlık olmaz, Kürdün varlığı ve özgürlüğünün öz savunmaya bağlı olduğu açıktır. Güvenliğini bir başkasına, hatta cellâdına bırakarak 'bir toplum kurdum' diyemez. O nedenle kimse Kürdü artık kandıramaz, kandırmamaya da çalışmamalı. Öyle Türkiye toplumunu yanlış bilgilendirme olmamalı. “PKK silah bırakıyor!” PKK silah bırakmaz, niye bıraksın? Kürt silah bırakmaz. Türk Devleti silahsızlansın, öbür devletler silahsızlansın. Niye kendilerini o kadar silahlandırıyorlar? 'Sen silahsızlan üzerinde her şeye yapayım!' Peki, bütün faşist güçler Kürde saldırıyorlar, kendilerini neyle savunacaklar, neyle koruyacaklar? O nedenle Türkiye toplumu yanlış bilgilendiriliyor. Bunlar aslında günü kurtarmak, seçimde oy koparmak için söyleniyor. Böyle olursa bu süreç devam etmez, sürmez. Herkes bu gerçeği bilmeli.

ÖZGACAN'IN KATİLLERİNİ IŞİD'E BENZETTİ

Özgecan Aslan'ın katledilişine ilişkin "DAİŞ'in Şengal'deki uygulamaları AKP yönetimi altında da Tarsus'ta ortaya çıkıyor" diyen Kalkan şöyle konuştu;

Bu katliamı lanetliyorum, kınıyorum, sadece alçakça da değil, her türlü söz söylenebilir. Özgecan Aslan'ı saygıyla anıyorum. Bu Türkiye sınırları içerisindeki durumu ortaya koydu. AKP'nin durumunu ortaya koydu, bu iktidarın nasıl bir iktidar olduğunu gösterdi. Bu faşizmdir. Yöntem DAİŞ'in yöntemidir de. Faşizmin erkek egemenliği ile kopmaz bağı var ve bu çok vahşi bir durum. Bu nasıl ortaya çıktı? Canavarca bir durum. Demek ki, AKP'nin iktidar sistemi canavar yaratıyor.

Kadınlar büyük bir tepki gösterdi, hepsini selamlıyorum, azdır daha fazla tepki göstermeliler. Bilinç olarak da, örgütlülük olarak da kadınlar kendi savunmalarını gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu birilerinin kendini koruması değildir, bir güvenlik sağlama değil, bu insanca yaşama zeminini yaratmadır, özgür ortamı yaratmadır.