Köprüde öldürülen Harbiyelinin ablası: Kardeşim arkadaşına yardıma giderken linç edildi

Darbe girişimi sırasında köprüde linç edilerek öldürülen Hava Harp Okulu öğrencisi Tekin'in tanınmaz haldeki cesedi 12 gün sonra morgda bulundu.
Pazar, 07 Ağustos 2016 09:05

15 Temmuz darbe girişimi akşamında Boğaziçi Köprüsü'nde linç edilerek öldürülen 21 yaşındaki Hava Harp Okulu öğrencisi Murat Tekin'in cenazesi 12 gün sonra ailesi tarafından bulundu. Tekin'in ablası Mehtap Tekin kardeşinin kimseye ateş açmadığını söylerek "Kardeşim kimseyi öldürmedi, arkadaşına yardıma giderken öldürüldü" ifadesini kullandı.

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, abla Mehtap Tekin, ifadesinde "İstanbul Yeşilköy’deki Hava Harp Okulu 2. sınıfta okuyan Murat Tekin, 15 Temmuz günü, eğitim için Yalova’ya götürüldü. Ancak daha sonra Tekin’in de içinde bulunduğu askeri öğrenciler 'Tatbikat var' denilerek, otobüsle Boğaziçi Köprüsü’ne doğru yola çıkarıldı. Otobüs köprüye yanaşırken; etrafı vatandaşlarca çevrildi. Askeri öğrencileri polisler kurtarıp bölgeden uzaklaştırırken, Tekin ve iki arkadaşı kalabalığın içinde kaldı" dedi.


DARBE, BIÇAK, BOĞMA
Otopsi tutanağında Tekin'in ölümün nedeni, "vücutta yaygın darp, kesici delici alet yaraları ile boyun baskısı ve ağız burun kapanmasına bağlı boğulma" gösteriliyor. İzmir’de yaşayan Tekin Ailesi, 15 Temmuz sonrası çocuklarından 12 gün haber alamadı. Yalova’da kampta olduğunu sanan aile, ardından cezaevine konmuş olabileceğini düşündü. Fakat hiçbir listede adı bulunmadığı için morgları gezerek, isimsiz cesetleri taradı. Aile ancak 27 Temmuz’da oğullarının tanınmaz haldeki cesedini morgda buldu.

Kardeşinin ölümüne yol açanlardan şikayetçi olduğunu ifade eden Mehtap Tekin, şöyle devam etti: 

"En son 12 Temmuz’da görüşmüştük. Bana ‘Abla çok mutluyum, tek başıma uçuşa seçildim’ diye yazmıştı. Pilot olacağına seviniyordu. Olaylar olunca kendisine ulaşamadık. Biz Yalova’da kampta olduğunu sanıyorduk. ‘Halk ayaklandı, canlı bomba var’ denilerek, götürülmüş. Çocuklar otobüste uyuyormuş. Halk otobüsün camını kırınca uyanmışlar. Biri ‘Çocuklar inin, size bir şey olmasın’ diye bağırıyor. Duyumlarımıza göre çevik kuvvet ekipleri geliyor. Öğrencileri kurtarıp götürüyor. Kardeşim ve iki arkadaşı kalıyor. Murat, bir arkadaşının linç edildiğini görüyor. Kardeşim şaşkın halde bakınıyor. Sonra da arkadaşına doğru gidiyor ve orada öldürülüyor."