Kamu işçileri hükümeti istifaya çağırdı

Kamu toplu sözleşmelerinin tıkanması sonucunda eylemlere başlayan kamu işçileri, pek çok ilde AKP binaları önünde ‘Hükümet İstifa’ sloganları attı.
Cuma, 03 Temmuz 2009 10:30

soL (İstanbul) Aylardır sözleşme imzalanmasını bekleyen kamu işçileri, 1 Temmuz günü Türk-İş Yönetim Kurulu ile Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmeden de bir sonuç çıkmaması sonucunda, dün alanlara çıktı. Hükümet son görüşmede, ilk altı ay için yüzde 3, ikinci altı ay için ise yüzde 4 zam teklifinde bulunmuş, tüm bu süreçte Türk-İş'in pasif ve uzlaşmacı tutumu bağlı sendikalar ve işçilerin yaptığı eylemlerle protesto edilmişti.

Türkiye'nin pek çok ilinde vardiya çıkışlarında toplanan işçiler, Türk-İş tarafından, tabanın baskısıyla alınan eylem kararına göre AKP binalarına yürüyüş yaparak Hükümet'i protesto etti.

Türk-İş'in yaptığı açıklamaya göre, 2 Temmuz günü itibariyle kamuda 89 bin 915 işçi için grev kararı alınmış, 3 bin 851 işçinin toplu iş sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu'na intikal etmiş 96 bin 312 işçinin sözleşmesi ise arabulucu aşamasına gelmiştir. 30 bin 861 işçinin toplu sözleşme görüşmeleri ise devam etmektedir.

İstanbul'da iki ayrı eylem
İstanbul'da Anadolu Yakası'nda Kartal'da ve Avrupa Yakası'nda Cevahir AVM önünde toplanan kamu işçileri, AKP binalarına yürüdü. Kartal'da 18:30'da toplanan işçiler, yolu kapatarak "Hükümet İstifa, Tayyip Amerika'ya", "Genel Grev Genel Direniş" sloganları ile AKP Kartal İlçe Örgütü'ne yürüdü. İlçe binasının önünde ise, atılan sloganlara yumurtalar da eşlik etti. Harb-İş, Basın-İş, Petrol-İş, Yol-İş, Tek Gıda-İş, Tarım-İş ve Tümtis'in katıldığı eylemde, Harb-İş Şube Başkanı Hüseyin Över, tüm illerde okunmak üzere hazırlanan ortak basın metnini okudu. Avrupa Yakası'nda ise, Cevahir'de toplanan Harb-İş, Basın-İş, Tes-İş, Tez Koop-İş ve Koop-İş üyeleri, AKP ilçe binasına yürüdü ve Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak tarafından okunan basın metni sonrasında dağıldı.

Ankara'da AKP Genel Merkezi'ne yürüyüş
Kamu işçileri Ankara'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde toplandı ve kimi zaman yolu kapatarak Eskişehir yolundan AKP Genel Merkezi'ne yürüdü. Yol boyunca Hükümet'i protesto eden sloganların atıldığı eylemde, ilk konuşmayı yapan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, görüşmelerin masada bitirilmesini umduklarını söyledi. Ardından Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Pevrul Kavlak basın metnini okudu ve eğer talepler yerine getirilmezse grev silahının kullanılacağını ifade etti.

Zonguldak'ta madenciler alanlardaydı
Mesai çıkışında, çoğunluğunu madencilerin oluşturduğu kamu işçileri AKP Zonguldak İl Başkanlığı önünde bulunan Madenci Anıtı'nda toplanarak eylemi başlattılar. Basın metnini okuyan Ramis Muslu'nun konuşması sık sık "İşçi Memur El Ele Genel Greve", "İşte Emekçi İşte Zonguldak", "Maden İşçisi Demokrasi Bekçisi" sloganlarıyla kesilirken Muslu, konuşmasını Sivas Katliamı'na değinerek bitirdi ve 16 yıl önce katledilen 37 aydının unutulmayacağını belirtti.

Sakarya'da yoğun güvenlik önlemi
Sakarya'da işçiler AKP İl Başkanlığı önünde toplanırken, bina önünde yoğun güvenlik önlemleri alındığı ve binanın önünün demir barikatlarla kapatıldığı görüldü. "Hükümet İstifa" sloganlarının atıldığı eylem, basın metninin Demiryol-İş Sakarya Şube Başkanı Cemal Yaman tarafından okunmasının ardından sona erdi.

Kayseri'de AKP önünde alkışlı eylem
AKP İl Başkanlığı önünde yapılan ve Yol-İş, Tes-İş, Harb-İş, Türk Metal, Dok Gemi-İş, Teksif, Demiryol-İş, Haber-İş, Şeker-İş ve Koop-İş sendikalarının katıldığı eylemde, Türk-İş 5. Bölge Temsilcisi Rıfat Pakkan basın açıklaması okurken işçiler de AKP'yi alkışlar ve sloganlarla protesto etti.

Van'da da işçiler AKP önündeydi
Mesai bitiminde AKP İl Başkanlığı önünde toplanan işçiler adına Yol-İş Van Şube Başkanı Salih Çalımlı tarafından okunan basın metninin ardından bir süre daha Hükümet'i protesto eden sloganlar atılmasından sonra eylem sona erdi.