27 Ocak Zonguldak 'Emeğe Saygı' mitingi

Genel Maden İşçileri Sendikası son yaşanan Kozlu cinayetinin ardından yaptığı olağanüstü Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda 27 Ocak 'ta Zonguldak'ta "Emeğe Saygı" mitingi yapılması kararı alındı.
Pazartesi, 14 Ocak 2013 21:31

Zonguldak Kozlu’da meydana gelen ve 8 işçinin yaşamını yitirmesine neden olan işçi cinayetinin ardından Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, Genel Başkan Eyüp Alabaş başkanlığında 14 Ocak 2013 tarihinde olağanüstü olarak toplandı.

7 Ocak 2013 tarihinde gerçekleşen iş cinayetini Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi’ndeki taşeron bir firmanın çalıştığı sahada meydana geldiğine dikkat çekilen toplantıda, taşeron çalışma sisteminin cinayet olduğu ifade edildi.

Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan iş kazalarının hemen hemen hepsinin altından taşeron şirketler çıktığına işaret edilen toplantıda, taşeron demenin ölüm, ucuz, güvencesiz, sendikasız, kölece çalışma demek olduğu dile getirildi.

Her fırsatta uyardık, ancak dinlemediler
Kozlu’da yaşanan son olayın, kaza değil, iş cinayeti olduğunu belirten GMİS, Sonuç Bildirisi’nde şu ifadelere yer verildi:

“Biz, taşerona iş verilmesi gündeme geldiğinde buna şiddetle karşı çıktık. 15 Nisan 2004 tarihinde yaptığımız basın açıklamasında, teknik olarak ne gibi eksikliklerle karşılaşılacağını tek tek sıraladık ve taşeron uygulamalarının “Havza tarihinde görülmedik kazalara sebebiyet verebileceğini” söyledik. Ancak uyarılarımızı dinlemediler.

Kozlu’daki örnek uygulama başarısız olmasına rağmen Karadon’da da taşerona iş verdiler. Karadon’daki arkadaşlarımız eylem yaptı. Yaklaşık 1 ay taşeron ocağa sokulmadı. Sonra Vali ve emniyet kuvvetleri devreye girdi ve 19 Temmuz 2005 tarihinde Karadon’da taşeron çalışmaya başladı.

17 Mayıs 2010 tarihinde Karadon’daki grizu faciası yaşandı. Benzeri görülmeyen bu olaydan sonra, yeraltında taşeron uygulamalarına son verilmesini istedik. Kâr anlayışına öncelik veren bu uygulamanın, iş güvenliği önlemlerini ihmal ettiğini vurguladık. Kaza sonrasında Kozlu ve Üzülmez’de taşeron şirkette çalışan arkadaşlarımız eylem yaptılar, basın açıklaması yaptılar, iş güvenliği önlemlerine dikkat çektiler.

Daha sonra 2011 yılı Sayıştay Raporu’nda, Kozlu’da yapılan incelemelerde iş güvenliği önlemlerinin ve çalışma koşullarının yeterli olmadığı, kaza olmamasının büyük bir tesadüf olduğu uyarısına yer verildi. Bütün bu gelişmelere rağmen Kozlu’da taşeron şirketin çalışmasına izin verildi ve bu kaza yaşandı.”

“TTK genelgeyle icralık arkadaşlarımızı hedef alıyor”
Patronları emekçileri ezecek her yola başvurduğunu belirten GMİS, TTK tarafından yayımlanan skandal genelgeye dikkat çekti.

Söz konusu genelgenin asıl amacının ve tam da toplu iş sözleşmesi döneminde işçisinin birliğini, beraberliğini bozmak olduğunu belirten GMİS, ” Biz madenciler olarak, her şart altında birbirimize sahip çıkmasını biliriz. Onlar pek çok arkadaşımızın birbirine kefil olduğu için icralık olduğunu bile bilmezler. Hiç kimsenin maden işçisini bu kadar hafife almaya hakkı yoktur” dedi.

"İngiliz, Alman, cuntalar, koalisyonlar geldi gitti, ama biz hâlâ buradayız”
Daha öncede Zonguldak’a aynı gözle bakan siyasi iktidarların artık olmadığına ancak maden işçisinin yine Zonguldak’ta olduğuna dikkat çeken GMİS, yayımladığı bildiride şunları dile getirdi:

“Biz 164 yıldır buradayız. Biz her zaman birbirimize, işimize, aşımıza, Zonguldak’a ve ülkemize, milletimize sahip çıktık. İngiliz geldi gitti, Alman geldi gitti, Fransız geldi, gitti. Cuntalar geldi, gitti. Tek parti iktidarları geldi gitti. Koalisyonlar geldi, gitti. Ama biz buradayız ve daha 100 yıllık kömürümüz yer altında bizi bekliyor.”

27 Ocak “Emeğe Saygı” mitingi
Toplantıda, her gün iş cinayetlerine kurban verilmesine, ucuz, kölelik koşullarında çalışmaya ve taşeron sistemine dur demek için 27 Ocak 2013 tarihinde Zonguldak’ta “Emeğe Saygı” mitingi yapma kararı alındı.

Toplantıda ayrıca tüm maden işçilerinin ailesi, eşi, dostuyla katılarak haklı taleplerini seslendirecekleri bu mitinge, emekten yana, sağduyulu tüm kamuoyunun katılması çağrısı yapıldı.

(soL- Haber Merkezi)