Aramızdan ayrılışının 6. yılında caz solisti Nükhet Ruacan anısına

Aramızdan ayrılışının 6. yılında caz solisti Nükhet Ruacan anısına Nimet Çakıcı tarafından kaleme alınan yazıyı okurlarımızla paylaşıyoruz.
Pazartesi, 06 Mayıs 2013 18:15

Nükhet Ruacan'a özlemle…

2005 yılıydı...

NHKM'de konser verebilir misiniz diye aramıştım ilk kez... KadıköyCaz konserlerimizin ilki içindi sanırım... Nükhet Hoca, ağabeyi caz gitar duayeni Neşet Ruacan, ben ve Tunç (Tatoğlu) birlikte ilk kez NHKM'nin Bahçesi'ndeydik. Yağmur yağıyordu... Bahçenin en heybetlisi, dut ağacının altında... Islanmıyorduk... 'Sizin müziğinize ihtiyacımız var... Neden bir albüm yapmıyorsunuz... Kayıt yapmalısınız...' gibi cümlelerle başlayan taarruzumuz, büyük bir heyecan ve açlıkla devam eden Türkiye'de caz müziği üzerine sohbetimiz bir yerden sonra Ruacan kardeşlerin Fidel ve Küba hayranlığına vardı ve artık hepimizin yelkenleri suya inmişti... devamı ise… hayatımızın önemli parçalarındandı artık...

1951 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Nükhet Ruacan, Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'ne devam etti. Ağabeyi Neşet Ruacan'ın plaklarıyla Sarah Vaughan, Nina Simone, Nancy Wilson, Bill Evans, John Coltrane, Miles Davis, Ron Carter, Ray Brown’la soluk alıyor, hayaller kuruyordu...

Caz müziğine olan derin sevgisine tanık olan piyanist ve aranjör Emin Fındıkoğlu'nun teklifiyle 1974 yılında İsviçre'ye giderek caz söylemeye başladı.

Emin Fındıkoğlu ve Tommy Dodd orkestralarında çalıştı. 1977 yılında Türkiye'ye dönerek caz vokalisti olarak çeşitli kulüplerde çalıştı, festivallere katıldı. Cazın Türkiye'de daha geniş kitleler tarafından kabul görmesi için çabaladı…

1978 yılında "Ruacan" adında ilk plağını kaydetti. Sevgili Murat Beşer'in deyimiyle 'Pop müziğinin çiçekli böcekli yıllarında' tuttu bir de plak yaptı "Ruacan" adında. Her caz albümü gibi zamanında hak ettiği ilgiyi görmedi, şimdi pırlanta taşlı altın yüzük değerindeki bu plak da.

Ancak plaklarla sınırlı kalmıyordu sevgisi. Dağlara taşlara taşıyor resme ve fotoğrafa uzanıyordu. Parmak ucuyla deklanşöre yansıyan ruhunun saflığı, Bülent Ortaçgil'in efsane albümü "Benimle Oynar mısın?"ın kapağındaki çocuk resminde vücuda geliyordu.

1979'da gittiği ABD'de New York Conservatory of Music'te şan eğitimi aldıktan sonra, 1982'de tekrar geldiği Türkiye'de çeşitli gruplarla çalıştı. Bu yılları Neşet Ruacan "Çok zordu ABD'de okumak diye anlatırdı. Pek kimseler bilmez tabii, hem okurduk, hem müzik yapardık, hem de pizzacıda çalışırdık… hayatımızı kazanmak için… zordu…" şeklinde anlatırdı.

TRT orkestrasının yanı sıra kendi caz gruplarıyla da zamanın TRT programlarında sahne aldı. Ayrıca 1984 Eurovision Türkiye elemelerinde "Hayallerin Işığında" adlı parçayı yorumlamıştı.

Ağabeyi, usta caz gitaristi Neşet Ruacan ile 10 yıl kadar Bilgi Üniversitesi'nin Müzik Bölümü'nde dersler verdi.

Artık yorumculuğunun yanı sıra cazın büyülü dünyasına yüzlerce öğrenci yetiştiriyordu… 2005 yılı itibariyle Nâzım Hikmet Kültür Merkezi / İstanbul'da da atölye çalışmaları yaparak gençlerle caz müziği üzerine deneyimlerini paylaşmaya devam etti.

Artık hepimize iyilik, neşe ve umut aşılayan bir anneydi Nükhet Hoca…

Ta ki, 2007 yılına kadar…

Bir süredir lösemi ile mücadele eden, tedavi gören Nükhet Ruacan'ı 6 Mayıs 2007'de... Denizlerle aynı gün… kaybettik…

Türkiye'de caz müziğine bulaşmış, şarkı söyleyen herkeste derin izi vardır Nükhet Hocanın… Nükhet annenin…

"Ruacan" plağından bir kayıtla kulak verelim "Umut"a: https://www.youtube.com/watch?v=O0x-w1X1gQ4

Nimet Çakıcı