Bakan uyardı: Hollanda'da işşizlik artıyor

Hollanda Sosyal Güvenlik Bakanı Piet Hein Donner işsizliğin beklenildiğinden de hızlı bir şekilde artış göstereceği konusunda uyardı.
Çarşamba, 11 Şubat 2009 10:00

soL (Hollanda) Merkezi Planlama Bürosu (CPB) tarafindan önümüzdeki hafta yapılması beklenilen açıklama hakkında bir konuşma yapan Bakan Donner, "işsizlik oranındaki tahminlerin daha da yüksek olacağına hazırlıklı olmalıyız" dedi.

CPB'nin geçen senenin sonunda yaptığı tahminlere göre işsizliğin 2010 yılında yüzde 6,5'a kadar yükselmesi bekleniyor. Merkezi İstatistik Bürosunun (CBS) son verilerine göre geçen yıl Ekim- Aralık ayları arasındaki işsizlik oranı yüzde 3,7.

Bakanın bu açıklamasının yanı sıra Hollanda genelinde işten çıkarılmaların devam ettiği göze çarpıyor. Son gelen haberlere göre Kuzey Gazete Birliği'de 120-130 kişinin işine son verileceğini bunların yaklaşık 40 tanesinin sözleşmeleri uzatılmayacak olan çalışanlar olduğunu, diğerlerinin ise işlerine zorunlu olarak son verilecek sözleşmeli çalışanlar olduğunu bildirildi. İşten çıkarılmaların hangi bölümden yapılacağının ise 4 ay sonra kesinleşeceği söylenildi.

İşten çıkarılmalara sebep olarak gazetelere verilen reklamların azalması, yani ekonomik kriz gösterildi.