Venezuela ve Peru arasındaki gerginlik tırmanıyor: Elçiler sınır dışı edildi

Venezuela karşıtı toplantılara ev sahipliği yapan Peru ile Caracas hükümeti arasındaki gerginlik tırmanıyor. İki ülke, karşılıklı olarak büyükelçileri sınır dışı etti.
Dış Haberler
Cumartesi, 12 Ağustos 2017 10:14

Venezuela'daki Bolivarcı hükümetin en büyük düşmanlarından Peru ile Venezuela arasındaki gerginlik tırmanıyor.

teleSUR'da yer alan habere göre, Venezuela hükümeti bir açıklama yayımlayarak Peru Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski'ye yönelik sert sözler sarf etti ve Lima'nın Venezuela elçisini sınır dışı etmesine karşılık olarak, Caracas'taki Lima elçisini sınır dışı etme kararı verdiğini belirtti.

Venezuela hükümeti, Pedro Pablo Kuczynski'nin "Venezuela'nın iç işlerine sürekli bir şekilde karışarak Bolivarcı anayurdun düşmanı haline geldiğini" belirtti.

Lima yönetimi, Venezuela'nın Peru Büyükelçisi Diego Molero'ya, ülkeyi terk etmesi için beş gün süre tanımıştı.

Peru'nun bu hamlesinin nedeni, Ulusal Kurucu Meclis seçimlerinden sonra Lima'da Venezuela ve Ulusal Kurucu Meclis karşıtı bir toplantıya ev sahipliği yapmış olmasına Caracas'ın gösterdiği sert tepki.

"Lima Deklarasyonu" olarak bilinen çağrı ile birlikte Latin Amerika ve Karayipler'deki sağcı-Amerikancı hükümetler Venezuela'yı daha fazla tecrit etmek için harekete geçeceklerini ilân etmişlerdi.

Nicolas Maduro'yu "diktatör" olarak nitelendiren ülkeler arasında Şili, Meksika, Kolombiya, Arjantin, Brezilya, Paraguay, Uruguay ve Kosta Rika da yer alıyor.