Afrin'de YPG ile 'muhalifler' arasında 'şeriat mahkemesi' anlaşması

Halep'in kuzeyindeki Afrin bölgesinde, YPG ile Şamlılar Cephesi arasında bir anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre, yargı sistemleri birleştirilerek "şeriat hükümleri" esas alınacak.
Pazartesi, 09 Şubat 2015 09:18

Suriye Kürdistanı'nda (Rojava) bulunan Afrin'de, Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD) yakınlığı ile bilinen YPG ile "muhalif" Şamlılar Cephesi (Cebhet'ül Şamiyye) isimli grup arasında bir anlaşma imzalandı.

YDH'den Hasan Sivri'nin haberine göre, Afrin Kantonu Savunma Heyeti Başkanı Abdo İbrahim, bir kaç gündür sosyal medyada dolaşan YPG ile ‘Şamlılar Cephesi’ (Cebhetu’ş- Şamiye) adlı örgüt arasındaki anlaşma iddiasını doğruladı.

Bir kaç gündür sosyal medyada doğruluğu tartışılan anlaşmayı önce Kürtlere yakın haber sitesi Aranews'e daha sonra da Lübnan El Ahbar gazetesine doğrulayan Abdo İbrahim bugün de Afrin Kantonu ve Yürütme Meclisi Başkanlığı Basın Ofisine açıklamada bulundu.

Abdo İbrahim, Afrin Kantonu ve Yürütme Meclisi başkanlığının basın ofisine ‘Şamlılar Cephesi’ ile yapılan anlaşma; kantonu, kanton sakinlerini ve çevresinde yaşayan sivilleri terör eylemlerinden koruma esası üzerine yapıldı'' açıklamasında bulundu.

Abdo İbrahim yaptığı açıklamada “Anlaşma ile kaçakları, barbarları ve sabotajcıları sosyal adalet ve İslami şeriat yaklaşımına göre yargılayarak iki tarafa hizmet edilmiş olacak. Anlaşma aynı zamanda Afrin kantonuna yönelik planları veya olası saldırıları önceden tespit etmemizi ve saldırılara karşı hazırlıklarımızı tamamlamamızı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Halep'in kuzeybatısında bulunan Afrin kantonu daha önce de Nusra örgütü ve diğer cihadçı örgütler tarafından uzun süre kuşatılmış ve ekonomik anlamda zorluklar yaşamıştı.

Afrin sakinleri kent dışında sürekli kaçırılıyordu. YPG bu kuşatmanın ardından sivilleri korumak amacıyla Şam Operasyon Odası ile 6 aylık anlaşma yapmak zorunda kalmıştı.

ANLAŞMANIN İÇERİĞİ
Anlaşmanın içeriği 3 maddeden oluşuyor:

1- Bütün mahkemeleri kapsayacak şekilde iki tarafın yargı sistemini birleştirme ve Allah'ın şeriatına göre hüküm verme.

2- İki taraf da davet ve şer'i ofisler açabilecek. Halep'te, Afrin bölgesi ve köylerinde cuma namazlarını kılma ve hutbe okumak dahil cami işlerini takip etme.

3- Yolsuzluk yapanlar, nerede olurlarsa olsun yakalanacak ve yargılanacak, haklar sahibine verilecek. Bu anlaşmaya imza atan taraflar kurtarılmış bölgelerin güvenliğini sağlayacak.

ŞAMLILAR CEPHESİ NEDİR?
Şamlılar Cephesi, adlı örgüt 25 Aralık 2014'te Halep'te kuruldu. Bu yeni oluşumda yer alan gruplar: İslami Cephe, Nureddin Zengi Hareketi, Mücahitler Ordusu, Kalkınma Cephesi ve Emrolunduğun İstikamette ol Hareketi (Şura suresi 15.ayette geçen bir ifade).

Suriye'de son zamanlarda bir çatı görevi gören oluşumlar kurulurken, kuruluş amacını ''Silahlı muhalefeti birleştirmek üzere bir araya geldik'' ifadesi ile açıkladığı gibi Şamlılar Cephesi de bu açıklamayı yaptı.

Bu oluşumda yer alan gruplar Şamlılar Cephesi, Halep özelinde ve Suriye Ordusunun Halep kuşatma operasyonuna karşılık kurulan bir yapı olduğunu dile getiriyor. Askeri komutanlığını İslami Cephe'nin Halep komutanı Abdülaziz Seleme yapıyor.

Amerika'nın silah yardımı yaptığı ve ‘ılımlı’ gruplardan saydığı Hazm Hareketi ile Nusra arasında İdlib'de şiddetlenen çatışmalar Halep'e taşınınca Hazm Hareketi zor durumda kalmış ve bir kaç gün önce Nusra tehlikesine karşı Şamlılar Cephesi’ne katılmıştı.

ANLAŞMANIN ZAMANLAMASI VE HALEP OPERASYON ODASI
Afrin Kantonu Savunma Heyeti Başkanı Abdo İbrahim Lübnan gazetesi El Ahbar'a verdiği demeçte ''Bu askeri bir anlaşma değil, yargı ve mahkemelerle ilgili bir anlaşma'' açıklaması yaparken, Şamlılar Cephesi’ne bağlı Mücahitler Ordusu’ndan bir kaynak da ''Kürt kardeşlerimizle yeni bir sayfa açıyoruz. Anlaşma devrim açısından stratejik önemde'' açıklamasında bulundu.

Tam da bugünlerde ''Halep'i Özgürleştirme'' adı altında bir operasyon odası kurulduğunu ilan eden Şamlılar Cephesi Komutanı Abdülaziz Seleme bu odayı ''Suriye Ordusuna ve IŞİD'e karşı'' kurduğunu açıkladı.