Redhack'in yayınladığı belgelerde Akdeniz Üniversitesi: Mafya, cemaat, yolsuzluk, adam kayırma...

Redhack’ın geçtiğimiz hafta yayınladığı Akdeniz Üniversitesi belgelerinde, yolsuzluk, mafya, cemaat ve üst düzey yöneticilere yönelik iddialar dikkat çekiyor. Belgelerin arasında CHP Milletvekili İlhan Cihaner’in bir süre önce meclise taşıdığı yolsuzluk iddialarına ait belgeler de bulunuyor.
Perşembe, 17 Ocak 2013 23:26

Redhack’in YÖK’ten ele geçirdiği gizli belgelerdeki iddialar üniversiteleri sarsmaya devam ediyor. Redhack’ın geçtiğimiz hafta yayınladığı Akdeniz Üniversitesi’ne ait belgelerin arasında, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner’in geçtiğimiz ay bir gensoru önergesi hazırlayarak meclis gündemine taşıdığı yolsuzluk iddialarına ait belgeler de yer alıyor. Redhack belgeleri arasında, üniversiteyle ilgili "ihaleye fesat karıştırmak" iddiaları üzerine 2010’da Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ancak 21 Mart 2012 tarihinde kovuşturmaya gerek olmadığına karar verilen soruşturma dosyası da bulunuyor.

Davalar neden hep aynı mahkemeye düşüyor?
Cihaner, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Akdeniz Üniversitesi’ndeki yolsuzluk iddialarını yanıtlamasını istediği gensoru önergesinde, rektör Kurtcephe’nin ev aldığı inşaat firmasına üniversitenin inşaat işlerinin verilmesi, 800 bin liralık yeni makam aracı ve rektörlükle ilgili iddiaları soruşturan Cumhuriyet Savcısı’nın rektörülük misafirhanesinde kaldığı yönündeki iddiaları gündeme getirmişti. Üniversite aleyhine açılan idari davaların aynı mahkemeye düştüğü ve bu mahkemede görevli hakimlerle, Teknokent Hukuk Müşaviri’nin akrabalık bağı olduğu iddialarını meclis gündemine taşıyan Cihaner, üniversite misafirhanesinde kalan Cumhuriyet Savcısı olup olmadığını sorgulayarak, “hakkında bunca iddia bulunan yöneticilerle ilgili etkin bir adli soruşturma özellikle malvarlığı soruşturması niçin yapılmamıştır? Yapılmış ise sonuçları nelerdir?" sorularını yöneltmişti.

Akrabalık bağı belgeleri soruşturma dosyasında
Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Akdeniz Üniversitesi’ndeki çok sayıda yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarının bulunduğu soruşturma dosyalarını da içeren Redhack dosyalarında, Cihaner’in gensoru önergesinde öne sürdüğü akrabalık bağlarına ilişkin çeşitli ayrıntılarla bilgisayar alımı ve benzeri iddialara ait belgeler de yer alıyor.

Bankadan 10 günlük transatlantik gezisi kıyağı
Redhack’ın yayınladığı Akdeniz Üniversitesi’ne ilişkin belgeler arasında, üniversitenin bazı birimlerine ilişkin inşaat işleri, Olbia Çarşısı’ndaki dükkanların ihaleleri ve 880 adet dizüstü bilgisayar alımına ilişkin yolsuzluk iddialarını içeren detaylar bulunuyor. Üniversite paralarının bir bankanın hesabında tutulması karşılığında rektör Kurtcephe’nin kardeşi Y.K’ye banka şubelerinin tamirat işlerinin verildiği iddiasının yer aldığı belgelerde, aynı bankanın üniversitenin bir yöneticisini 10 günlük transatlantik gezisine gönderdiği öne sürülürken, üniversitenin başarı seviyesinin son 3,5 yıl içinde 18. iken 27. sıraya düştüğü notu dikkat çekiyor.

Savcılık görevsizlik kararı verip dosyayı YÖK'e gönderdi
Çeşitli ihbarlar sonucu Antalya Emniyeti’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele birimince yürütülen çalışmalar sonucu toplanan iddialara ilişkin delil ve muhbir ifadelerinin de yeraldığı dosyada, savcılığın önce iddialara ilişkin yürütülen iki ayrı soruşturmayı birleştirme kararı aldığı ancak yine aynı gün alınan ayrıştırma kararıyla birlikte görevsizlik kararı verilen 6 Kasım 2012 tarihinde soruşturma izni verilmesi için dosyayı YÖK başkanlığına göndermesi dikkat çekiyor.

Derse girmeyen yöneticilere girmiş gibi para ödendi
Redhack’ın yayınladığı Akdeniz Üniversitesi’ne ait belgeler arasında dikkat çeken bir başka iddia ise Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda yaşandığı öne sürülen yolsuzluklar. Derse girmeyen bazı yöneticilerin hesabına derse girmiş gibi her ay para yatırıldığı öne sürülen belgelerde, bu bölümde görevli olmayan 5 kişinin okutman olarak listeye dahil edilip yine derse girmedikleri halde hesaplarına para yatırılarak devletin zarara uğratıldığı iddialarına yer veriliyor.

Üniversitede mafya ve cemaat iddiaları
Ankaralı mafya lideri İskender Çolak’ın adının da çeşitli inşaat ihaleleriyle anıldığı belgelerde, üniversite bünyesinde yeni yapılan stadyum ve hukuk fakültesi inşaatlarının ‘cemaat’ adını kullanan Özyurt ve Simya adlı şirketlere verildiği iddialarına yer veriliyor.

Redhack'ın yayınladığı Akdeniz Üniversitesi'ne ilişkin iddiaları içeren belgelere (https://docs.google.com/file/d/0Bw2rbrzyf2WnVUhyOG1WQXNwZ0k/view?pli=1&sle=true) bağlantısından ulaşılabilir.

Yusuf Yavuz