İlker Başbuğ: Operasyona devam

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ PKK'ye karşı düzenlenen operasyonlara devam edileceğini söyledi.
Perşembe, 04 Haziran 2009 22:10

soL (HABER MERKEZİ) Hürriyet gazetesinden Metehan Demir'e konuşan Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, PKK'nin 15 Temmuz'a kadar uzattığı ateşkese karşın operasyonların devam edeceğini söyledi. Başbuğ'a Milliyet Gazetesi Yazarı Hasan Cemal'e açıklamalarda bulunan PKK yöneticilerinden Murat Karayılan'ın açıklamaları da hatırlatılınca yanıtı sert oldu: "Gider, arar bulur ve yok ederim. Karayılan'ın açıklamaları umurumda değil, Barzani, Talabani PKK'ye karşı operasyon yapsın."

Başbuğ, ateşkes önerileri ile ilgili olarak şöyle konuştu: "Bize bu konuda kimse akıl vermesin. Ne dururum, ne de teröristler gelsin diye beklerim. Aksine, gider, arar bulur ve yok ederim. Bir terörist grupla karşılaştığımızda, ister eylem yapsın, ister yapmasın teslim olmaları istenir. Hep böyle oldu. Bundan sonra da böyle devam edecek. Aksi halde de anında operasyon yapılır. Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde Türk askerinin, vatandaşının canına, ülkenin toprak bütünlüğüne kasteden teröristlere karşı kimse TSK'den barış adına operasyon yapmamasını, sessiz kalmasını veya bir köşeye sinmesini beklemesin. Nerede olursa olsun herhangi bir teröristle karşılaşıldığında en ağır şekilde yanıt verilecektir."

Cumhurbaşkanı Gül'ün Suriye'nin Başkenti Şam'da gazetecilere yaptığı açıklamayı doğrulayan Başbuğ, devletin bütün kurumlarının uyum içinde çalıştığını anlattı. PKK'nin Kuzey Irak'ın bir cennet olmadığını anladığını belirten Başbuğ, "silahla bir yere varılamayacağını anladılar fakat bitti demek çok yanlış olur" dedi.

Barzani ve Talabani'den PKK'ye karşı operasyon yapılmasını talep eden Başbuğu, "Kerkük Yumurtalık boru hattı kapasitesinin daha da arttırılabileceği ve bu hatta paralel bir de gaz hattı kurulabileceğini" sözlerine ekledi.