Erdoğan'dan 'Alo Fatih'e bir talimat daha: 'Canlı yayını durdur!'

Yayınlanan yeni bir ses kaydına göre, Başbakan Erdoğan Habertürk'teki "AKP komiseri" Fatih Saraç'ı arayarak, Devlet Bahçeli'nin grup toplantısının canlı yayınlanmasıyla ilgili çıkışıyor ve yayının kaldırılmasını istiyor. Saraç ise daha sonra Bilal Erdoğan'ı arayarak kendisini affettirmeye çalışıyor.
Cumartesi, 08 Şubat 2014 23:59

Başbakan Erdoğan’ın medyaya müdahalesinin örneği olarak gösterilen ses kayıtlarına bir yenisi daha eklendi. Yayınlanan yeni ses kaydına göre Erdoğan, Habertürk'ten Fatih Saraç'ı arayarak, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin grup toplantısının yayınlanmasıyla ilgili çıkışıyor ve yayının durdurulmasını istiyor.

"Haramzadeler" adlı sosyal medya hesaplarından yayımlanan kayıtlarda, Tayyip Erdoğan ile Habertürk’ten Fatih Saraç arasında 14 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştiği öne sürülen telefon görüşmeleri yer alıyor.

İlk kayıtta Erdoğan, Saraç’ı arıyor ve Habertürk’ün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TBMM’deki parti grup toplantısının Habertürk’te canlı yayında verilmesini eleştiriyor.

Erdoğan’ın “Fatih yani siz var ya ne yaptığınızın farkında değilsiniz ya adam sanki şu anda Türkiye batmış bitmiş gibi bir manifesto açıklıyor, siz de bunu canlı olarak veriyorsunuz” sözleri üzerine Fatih Saraç, “İki-üç dakikaya kestiriyorum efendim” diyor.

Fatih Saraç bu görüşmeden sonra Habertürk’ten Oğuz Usluer’i arıyor. “Uzun uzun verdik. Millet çok üzüldü. Birisi aradı, üzüldüğünü söyledi. Gözünü seveyim verme tamam? Direk birisi aradı. Üzüldüğünü söyledi. Ben onun için söyledim tamam?” diyor. Bunun üzerine yayın kestiriliyor.

'O üzülünce ben çok üzülüyorum'
Usluer’le konuştuktan sonra Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ı arayan Saraç, Bahçeli’nin grup toplantısını TRT de verdiği için canlı yayınladıklarını belirtiyor ve “duygusal” bir konuşma yapıyor: “Büyüğüm aradı da, Bahçeli’yle ilgili bir şeyi naklen veriyorsun dedi, kestirdim onu. Yalnız sen bir şeyi iletirsin. TRT verince biz veriyoruz. Yani TRT girmiş, A Haber girmiş, büyüğüm de bizden yakalamış galiba ben hemen anında kestirdim. Ama önemli olan onun üzülmemesi, o üzülünce ben çok üzülüyorum. TRT verince biz veriyoruz, vermeyince vermiyoruz. TRT’yi koyduk önümüzde, TRT’ye göre veriyoruz. Orası şaşırtınca bizimkiler şaşırmışlar. Hakkını helal et, kusura bakma.”