AKP, ABD-Rusya krizine müdahil olurken yakalandı

10/03/2017 Cuma
AKP, ABD-Rusya krizine müdahil olurken yakalandı

Ekim Alptekin... AKP döneminde hızla zenginleşmiş, halen DEİK bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Amerikan İş Konseyinin başkanlığını yapan bir iş adamı.

Michael Flynn... ABD Başkanı Trump'ın Ulusal Güvenlik danışmanıyken Rusya ile ilişkileri nedeniyle istifa etmek zorunda kalan emekli general.

Bu ikilinin aralarındaki ilişki üzerinde uzun zamandır konuşuluyordu. Flynn'in Gülen'i Humeyni'ye benzetip Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğini belirten yazısının, ABD'de sık rastlanan bir lobi faaliyetinin ürünü olduğu, Flynn'in bu yazı ve benzer yöndeki diğer çalışmaları için Türkiye'den para aldığı iddia ediliyordu.

Buna bir iddia denemez artık. Ekim Alptekin'in şirketi ile Flynn'in danışmanlık şirketi arasında yapılan anlaşma somut olarak ortaya çıktı. Alptekin'in hâlâ bunu reddetmeye çalışması komik. Çünkü Flynn'in şirketi bu anlaşmayı ve lobiciliği kabul ediyor ve hatta ilgili yazının onay almak üzere Alptekin'e gönderildiği gibi bu ilişkiye dair başka bilgiler de veriyor.

Üstelik bu ilişki yalnızca Ekim Alptekin aracılığıyla yürütülmemiş.

Ağustos 2016'da yapılan anlaşmanın ardından, Flynn ve ekibinin faaliyetlerinin verimliliği ve etkisini artırmak maksadıyla Türkiye'deki koşulları daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için Türkiye'den iki üst düzey siyasetçi New York'a gitmiş. 19 Eylül 2016 tarihinde düzenlenen bu toplantıya Türkiye adına Mevlüt Çavuşoğlu ve Berat Albayrak katılmış.

Erdoğan'a çok yakın iki bakanın katıldığı bu toplantı, konunun AKP tarafından ne kadar önemsendiğinin de ispatı.

Bu süreç düşünüldüğünde, başkanlık seçimlerinin sonucu ve ardından yaşanan ilk gelişmeler AKP'yi mutlu etmiş ve yüklü bir meblağ karşılığında anlaşma imzaladıkları Flynn'e Trump'ın en kritik koltuklarından birisini emanet etmesi Erdoğan ve ekibinde bir bayram havası yaratmış olmalı.

Peki ya Flynn koltuğunu kısa süre sonra kaybettiğinde... Erdoğan, ekibi ve bu ilişkide aracılık eden Ekim Alptekin o zaman neler düşündü?

AKP'nin Flynn'i tercih etmesindeki nedenlerden birisinin sonrasında Flynn'i koltuğundan etmesi, AKP'nin dış politika pratiğine dair anlamlı bir veri sunuyor. AKP'nin Trump'ın çevresinde Rusya'yla ilişkisi en iyi bilinen adama yanaşması rastlantı olmasa gerek. ABD'deki krizin bu denli derinleşeceğini, Demokratlarla temsil edilen sermaye kanadının böylesi bir çizgiyi izleyeceğini ve bu sert mücadelenin bir parçası olarak Rusya bağlantılarını büyüterek bazı kritik isimlerin kellesini alacağını tahmin edememiş olabilirler.

Büyük oynamayı, Rusya – ABD ilişkilerinin geleceğine dair yatırım yapmayı tercih eden AKP, Vaşington'da dönen oyunda Flynn'in istifasıyla ciddi bir yara almış görünüyor. 

Beyaz Saray'ın ulusal güvenlik danışmanı Flynn'in istifasıyla açığa çıkan olaylar AKP'nin Vaşington'da büyük oynarken büyük kaybettiğini gösteriyor. AKP'nin ABD'de Rusya'yla somut bağlantıları olan eski bir generali fonlamış olduğunun anlaşılmasının mutlaka sonuçları olacak.

Bu nedenle Trump'ın kazanmasıyla sarsılan Gülencilerin hemen atağa kalkmalarında, Alptekin'in ve bu işle bağlantılı başkalarının peşine düşmelerinde şaşırtıcı bir yan yok.

Ancak Gülencilerle AKP arasındaki ilişkiler söz konusu olduğunda tuhaflıkların da bir sınırı bulunmuyor. Çünkü Alptekin'in yolu da AKP'nin zengin ettiği belki de her patron gibi bir yerde cemaatle çakışmış. Yunan adası Mykonos'a özel jetle künefe sipariş etmesiyle tanınan bu şımarık adamın gazeteci Aslı Aydıntaşbaş'la yaptığı evliliğin nikah şahitliğini de yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'yle ilişkisi biliniyor. Cemaat bağlantıları hep tartışma konusu olmuş, AKP içinde pandoranın kutusunun açılmasından korkulduğu için dokunulmadığı iddia edilen, darbeci general Mehmet Dişli'nin ağabeyi Şaban Dişli bu...

Uzun yıllar AKP'nin önemli dışişleri başlıklarını yürüten Gülen cemaatiyle, bu başlıklarla bağlantılı işlerde sivrilen Ekim Alptekin'in birbirini iyi tanıdığı muhakkak. İki tarafın da bu bilgileri gerektiğinde karşılıklı olarak kullanacağı da...

Siyasi bağlantılarıyla çok hızlı zenginleşen bir adam, Vaşington'da bakanların katıldığı lobi toplantıları, ABD'de hayata geçirilmeye çalışılan pervasız bir plan, her taşın altından çıkmaya devam eden cemaat ve tüm bu bağlantıların hepsini ortaya döken bir başarısızlık.... Yalnızca bu olayın değil, AKP Türkiyesi'nin genel bir özeti değil mi bu?

ÖNCEKİ YAZILARI