YPG'den açıklama: Süleyman Şah operasyonuna aktif katıldık

YPG, Süleyman Şah operasyonuna destek verdiği iddialarını doğruladı. Açıklamada, "Türk ordusu, güçlerimize ait araçlar eşliğinde Süleyman Şah türbesine ulaştı" denildi.
Pazar, 22 Şubat 2015 21:34

YPG, TSK'nın Süleyman Şah Türbesi’ne düzenlediği operasyona destek verdiğini açıkladı. YPG Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, “Bu operasyon YPG Komutanlığımızın bilgisi dahilinde ve YPG Kobanê güçlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir” denildi.

ANF'de yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türk ordusuna bağlı zırhlı araçlar ve askerlerin katılımıyla dün gece Süleyman Şah Türbesi'ne yönelik bir operasyon düzenlenmiştir. Bu operasyon YPG Komutanlığımızın bilgisi dahilinde ve YPG Kobanê güçlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Türk devletinin talebi ve koalisyon güçlerinin isteğini değerlendiren komutanlığımız insani boyutları ön planda olan operasyonda bir sakınca görmemiş ve onay vermiştir."

"YPG Kobanê Komutanlığımızca belirlenen yetkili arkadaşlarımız ile Türk devlet yetkilileri arasında yürütülen 4 günlük tartışmalar ardından operasyon planlaması somutlaştırılmıştır. Bu çerçevede dün gece saat 21.00'da Türk ordusuna bağlı zırhlı araçlar ve belli sayıda asker Mürşitpınar kapısından Kobanê Kantonu sınırları içine girmiştir."

"Türk ordusu, daha önce belirlenen yol hattı üzerinden güçlerimize ait araçlar eşliğinde ilerleyerek Süleyman Şah türbesine ulaşmıştır. Güçlerimizin denetiminde bulunan alanlar içinde Türk askerlerinin mevziilendirilmesi ve ikmalinde sorumluluk alan güçlerimiz geri çekilme esnasında da bu görevini eksiksiz yerine getirmiştir. Güçlerimizin aktif katıldığı operasyon sağlıklı bir şekilde tamamlanmıştır.”