YPG, Süleyman Şah operasyonunda mühimmat sayımı yaptı

Gazeteci Celal Başlangıç, CNN Türk'te katıldığı programda Süleyman Şah Türbesi'ne yönelik operasyon yapan askerlerin silah ve mühimmatının giriş ve çıkışta YPG tarafından sayımının yapıldığını söyledi.
Çarşamba, 25 Şubat 2015 12:51

Türkiye'nin Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun bir gece yarısı operasyonu ile Eşme Köyü'ne taşımasının perde arkasındaki detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Radikal'de yer alan habere göre, bu operasyonun resmi yetkililer tarafından ilk gün reddedilse de PYD ile 5 kere yapılan görüşmeler sonucunda gerçekleştiği, YPG'nin de TSK birlikleri ile birlikte hareket ederek 'güvenlik koridoru' oluşturdukları belirtiliyor.

Ancak operasyonun perde arkasına dair pazartesi günü Cumhuriyet gazetesinde detaylı bir yazı yazan gazeteci Celal Başlangıç, dün akşam CNN Türk ekranlarında ilginç bir bilgi daha paylaştı.

YPG İLE BİRLİKTE HAREKET EDİLDİ
Şirin Payzın'ın sunduğu Ne Oluyor? programına katılan Başlangıç, bu operasyonun YPG'nin Süleyman Şah Türbesi'nin çevresine yönelik askeri harekat yapması ve 10 gün önce o bölgeyi kontrol altına alması sayesinde gerçekleştiğini söyledi. Başlangıç, Türbe'in 2 kilometre yakınına kadar YPG kontrolünde olduğunu dolayısıyla TSK birliklerinin de bu mesafeye kadar YPG ile birlikte ilerlediğini belirtti.

TEK TEK NOT EDİLDİ
Başlangıç programda asıl olarak şu dikkat çeken detayı da paylaştı:

"Türbe'nin çevresinin IŞİD kontrolünde olması nedeniyle 2 kilometre ötesine kadar YPG askerle birlikte gitti. Burada YPG'liler TSK birliklerine mühimmat sayımı yaptı. Bunu operasyonda yer alanlar doğruluyor. Daha önce IŞİD ile hükümetin ilişkisinin yarattığı güvensizlikten dolayı bu tedbir alınmış. Girerken silah ve mühimmatlar not edildi. Çıkarken de yine kontrol edildi "