YDG-H'den Tahir Elçi açıklaması: Sokağa girenler YDG-H'li

YDG-H, Tahir Elçi'nin öldürüldüğü sokakta koşarken görüntülenen iki kişinin YDG-H'li olduğunu açıkladı.
Salı, 01 Aralık 2015 16:48

Tahir Elçi'nin öldürüldüğü sokağa koşarak giren ve polislerce ateş açılan iki kişinin Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyesi olduğu açıklandı.

ANF'de yayınlanan YDG-H açıklamasında şu ifadeler yer aldı: 

"Medyada açık bir biçimde görüldüğü üzere 28 Kasım günü takip edilen iki arkadaşımız sivil polisler tarafından sivil bir ticari taksi içerisinde durdurulmuş, burada yaşanan çatışmada 2 polis öldürülmüştür. Bu çatışmanın hemen akabinde biri mermisi bitmiş, diğeri ise bozulmuş olan silahıyla alandan ayrılmaya çalışan üyelerimiz tesadüfen Tahir Elçi ve beraberindeki sivil toplum kuruluşları üyesi grubun basın açıklaması yaptığı sokağa girmiştir."

'POLİSLERCE KATLEDİLDİ'

"Arkadaşlarımıza burada polisler tarafından ikinci bir müdahalede bulunulmuş, kameralara yansıdığı üzere burada güçlerimiz tarafından hiçbir mermi sıkılmamış, bu arkadaşlarımız sadece alandan hızlıca çıkmaya çalışmışlardır. Tahir Elçi'nin katledildiği sırada karşı taraftan da Sur'da bulunan diğer YDG-H üyeleri tarafından da karşı bir müdahalenin olmadığı bilinmektedir. Özel savaş medyası tarafından sanki karşılıklı bir silahlı çatışmanın yaşandığı gibi bir algı yaratılarak Tahir Elçi'nin planlı ve kasıtlı bir biçimde orada bulunan polislerce katledilmesinin üstü kapatılmak istenmektedir."

'SAVCIYI ENGELLEMEDİK'

"Ayrıca bu olayın sonrasında alana gelen olay yeri inceleme ekipleri delilleri karartmak amacıyla alanda rastgele ateş açmış, olay yerini incelemek ve delilleri toplamak için alana gelen savcıların alana girişini, sözde çatışma var, iddiasıyla engellemiştir. Ne güçlerimiz ne de Suriçi halkının burada savcıları engellemeye dönük hiçbir müdahalesi olmamıştır, bu durumda kameralara görüntülerinde de açıkça görülmektedir. Bu olayın sonrasında Suriçi bölgesinde başlatılan sokağa çıkma yasağında özel savaş güçleri sivil halkın mal ve evlerine dönük çok yoğun bir saldırı yürütmüş, bir ev ve dükkanda ağır hasar oluşmuştur."