UMH'yle askeri anlaşmaya ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan ‘Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası’ na ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.
soL - Haber Merkezi
Cumartesi, 14 Aralık 2019 21:35

Türkiye ile Libya'nın Trablus kenti merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında güvenlik ve askeri iş birliği mutabakat muhtırasının onaylanmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Türkiye ile UMH arasında 27 Kasım’da İstanbul’da ‘Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası’ ve ‘Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’ imzalanmıştı.

Akdeniz'deki uluslararası sınırları ihlal ettiği için tepki toplayan ‘Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’  TBMM'de kabul edilmişti. ‘Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası’na ilişkin kanun teklifi ise bugün TBMM’ye sunuldu. Teklifin genel gerekçesinde, şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile  Libya Devleti Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası 27 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’da imzalanmıştır. Söz konusu Mutabakat Muhtırası ile tarafların egemenliği ve eşitliğine karşılıklı saygı temelinde güvenlik ve askeri alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu maksatla Mutabakat Muhtırası, güvenlik, askeri eğitim ve öğretim, savunma sanayi, terörizmle ve yasa dışı güç ile mücadele, lojistik ve haritacılık alanlarında iş birliği ile askeri planlama, tecrübe aktarımı ve talep olması halinde karşılıklı savunma ve güvenlik iş birliği ofisi kurulmasına ilişkin hükümler ihtiva etmektedir.

Bahse konu, Mutabakat Muhtırasının taraflar arasında mevcut tarihi dostluk ilişkilerinin uluslararası kurallar ve anlaşmalara uygun olarak geliştirilmesini sağlayacağı değerlendirilmektedir. “