Üç cami, 53 mescitli üniversite

Çanakkale Üniversitesi'nde dört yıl içinde 53 mescit açıldı. Yapım aşamasındaki iki cami bittiğinde ise üniversitede toplam üç cami olacak.
Perşembe, 05 Mart 2015 11:29

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde 4 yıl içinde 53 mescit açıldı, iki yeni cami ise yapım aşamasında. Üniversiteye  4 yıl içinde 53 mescit açıldı. Ocak 2015’te açılan ilk camiden sonra üniversite içinde iki yeni caminin inşaatının devam ettiği öğrenildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) resmi internet sitesinde yer alan açıklamada “Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında ÇOMÜ’nün ‘Üç Camili Üniversite’ sıfatını kazanacağını” belirten Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, 2015 yılının sonuna kadar üniversite içerisinde ibadethane kapasitesinin artacağını ve 15 bini aşacağını belirtti.

Prof. Dr. Laçiner, sözlerini şöyle sürdürdü:

GEREKÇE: ÇOK ACI ÇEKTİK
“Üniversitemiz ibadethane konusunda çok acılar çekti. Zor bir tecrübeden geçildi. Kıyafetleri nedeniyle kampüse alınmayan öğrenciler, gizlice ibadetlerini yerine getirmeye çalışan öğretim elemanları tarihimizdeki karanlık noktalardır. 2011’den bu yana ise her binamıza bay-bayan mescitler açılıyor. Şimdiden sayı 53’ü buldu. Yıl sonuna kadar daha da artacak. Ayrıca 22 yıl sonra ilk camimizi önceki ay büyük bir törenle açtık. Şu anda iki büyük caminin inşaatı devam ediyor. Camilerden ilki 3 bin 500, diğer ise 10 bin kişilik olacak. Her iki cami de üniversitemiz dışı kaynaklarla finanse ediliyor.”