Türkiye ile ABD arasında 'esrarengiz' uçak pazarlığı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Başbakan Davutoğlu'na, şaibeler barındıran uçak alımını sordu.
Pazartesi, 08 Şubat 2016 15:03

ABD ile Türkiye arasında, esrarengiz bir uçak pazarlığı yapılıyor. Uçak alımına ilişkin iddiaları CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Başbakan Dvutoğlu'na sordu.

ABD'li uçak şirketi, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne başvurarak, "Bize 7 uçak siparişi verildi. Ancak uçakların fatura edileceği adres sürekli değiştirildi. Uçakları satmamızda sakınca var mı?" diye sormuştu. Satın alınacak 7 adet Cessna tipi uçak konusunda yaşananlar dikkat çekiyor.

Tekin'in Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM'ye verdiği yazılı soru önergesindeki iddialara göre, Amerikalıları bile şaşırtan uçak alımı süreci şöyle yaşandı:

Bir kamu kuruluşu aracılığıyla 7 adet Cessna tipi uçak alımı için ABD’li firmaya sipariş verildi.

Siparişte, kısa menzilli olan bu uçaklarda bazı tadilatlar istenerek, uçaklarda menzil artırmak için benzin tankının büyütülmesi ve iniş takımının güçlendirilmesi de istendi.

7 uçak alımının Belko tarafından yapılacağı firmaya bildirildi.

Ancak daha sonra, "Belko’nun uçak alımının açıklanamayacağı" düşüncesiyle Cessna yetkilileri ile irtibata geçilerek, bu seferde alıcı isminin değiştirilmesi talebinde bulunuldu.

Siparişi veren kurumun isminin değiştirilmesinin ABD'li firma tarafından reddedilmesi üzerine, "ödemenin kime fatura edileceğine" ilişkin yeni bir formül bulundu

Sonuç formülü olarak, 7 uçağın tamamının bir ABD yurttaşına fatura edilmesi ve bu isimden Türkiye’deki ilgili kurumun kiralama yoluna gitmesi planlandı.

Ancak bu formülün Cessna firmasında şüpheyle karşılandı. Ve Cessna yetkilileri bu şüpheli işlem nedeniyle ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne başvurarak olayı aktardı, görüş sordu.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin de uçak alımı konusuna dahil olmasıyla, konu Dışişleri Bakanlığı ve güvenlik birimlerine de intikal etti. Ve "değerlendirme yapıldığı" gerekçesiyle satış işlemi durduruldu.

DAVUTOĞLU'NA SORULAR
Soru önergesinde bu iddiaları gündeme getiren Tekin, Davutoğlu'na şu soruları sordu:

"1. Bahsi geçen bu vahim iddialar doğru mudur? Doğruysa Cessna uçak alımı için planlanan kurum ve kuruluşlar hangileridir?

2. Uçakların hangi amaçla kullanılması düşünülmektedir? Neden tadilat talebinde bulunulmuştur?

3. Uçakların öncelikle, Belko üzerine alınma gerekçesi nelerdir? Neden alım yapılacak kurum ve kuruluşlar üzerinden bu işlem yürütülmemiştir? Saklanmak istenen husus nedir?

4. Uçakların alımının üzerine fatura edilmesi planlanan ABD yurttaşı kimdir?

5. Cessna yetkilileri hangi tarifte ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne başvurmuştur? Yazışmalar ne kadar süreyle devam etmektedir?

6. Hangi gerekçeler Cessna yetkililerinin Dışişleri ve güvenlik birimlerinden bilgi istemesine neden olmuştur?

7. Tüm bu yaşananlara rağmen, teslimat için herhangi bir zaman kararlaştırılmıştır?"