Türkiye erken seçime gidiyor: İşte üç senaryo...

AKP ile CHP'nin koalisyon görüşmesinin olumsuz sonuçlanması üzerine erken seçim senaryoları tartışılıyor. İşte üç senaryo...
Perşembe, 13 Ağustos 2015 16:48

AKP ile CHP liderlerinin koalisyon görüşmesinden olumsuz sonuç çıkması üzerine erken seçim gündeme geldi. Ancak erken seçime nasıl gidileceği tartışma konusu oldu. Türkiye'nin önünde seçime gitmek için 3 yol bulunuyor.

MECLİS'TEN SEÇİM KARARI ÇIKARTMA

Meclis'ten seçim kararı çıkarmak, ilk yol. AKP, mevcut hükümetle seçime gitmek için Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırabilir. Ancak bu seçeneğin devreye alınması halinde MHP'nin tavrının ne olacağı merak ediliyor. MHP'nin çekimser kalarak TBMM Genel Kurulu'na girmeme ihtimali, bir süredir Ankara'da konuşuluyordu.
 
Bu ihtimal hayata geçerse AKP, milletvekili çoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda, Meclis'ten seçim kararını çıkartabiliyor. Ancak MHP'nin pozisyonu, her koşulda genel kurul salonuna girmek yönünde. Bu durumda AKP'nin seçim kararı çıkarıp çıkaramayacağı, MHP'nin destek verip vermeyeceği merak ediliyor.

AZINLIK HÜKÜMETİ
 
"Azınlık hükümeti kurulması" ikinci bir yol. Başbakan Davutoğlu, seçim takvimi ortaya konulmuş bir azınlık hükümeti için MHP'den destek isteyebilir. Ancak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "Erdoğan'ın telkin ve tavsiyesi ile Davutoğlu partimizi ziyareti planlıyorsa, bu görüşme düşüncesi cevap bulmayacak" sözleri, "MHP kapıyı kapattı" şeklinde yorumlanmıştı.
 
Son açıklamalar, MHP'nin şimdilik azınlık hükümetine de destek vermeyeceğini gösteriyor.

SEÇİM HÜKÜMETİ
 
Son seçenek ise, seçim hükümeti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 45 günlük süre dolduktan sonra Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ile görüşüp geçici seçim hükümeti kurulması için düğmeye basabilir.
 
Eğer seçim hükümeti kurulursa, her parti temsil edildiği oranda bakanlık sahibi olacak. Ama MHP, HDP ile seçim hükümeti bile olsa aynı hükümette yer almak istemiyor. MHP seçim hükümetine katılmazsa, kontenjanı diğer partilere dağıtılacak.