Türkiye bir ilki yaşayacak: Geçici hükümetle seçime gidecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan önce Meclis Başkanı ile görüşecek. Sonra seçim hükümeti kurma görevini, büyük ihtimalle Başbakan Davutoğlu'na verecek. Ve Türkiye, tarihinde ilk kez geçici hükümetle seçime gidecek.
Pazar, 23 Ağustos 2015 23:11

Türkiye yeniden seçim yolunda. Hükümeti kurmak için tanınan 45 günlük süre bugün sona erdi. Erken seçim süreci yarından itibaren resmen başlayacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Anayasa'nın 116. maddesi gereği Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ile görüştükten sonra seçimin yenilenmesi kararı alacak. Karar önce Resmi Gazete'de yayımlanacak. Ardından da 5 gün içinde geçici hükümet kurulacak. Türkiye ilk kez, geçici hükümet ile seçime gitmiş olacak. 

CHP ve MHP, seçim hükümetinde yer almayacağını açıkladı. Geçici hükümet AKP, HDP ve bağımsızlardan oluşacak. 

Hükümeti kurma süreci 9 Temmuz'da başlamıştı. Görevi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'nin yanı sıra HDP eş genel başkanları ile görüştü. Ardından CHP ile istikşafi görüşmeler başladı. Ancak AKP-CHP koalisyonu kuralamadı. Davutoğlu, CHP ile görüşmelerin sonuçsuz kalmasının ardından, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ikinci kez bir araya geldi. Ancak bu görüşme de sonuçsuz kalınca, Davutoğlu 45 günlük sürenin dolmasına 5 gün kala görevi Erdoğan'a iade etti.